Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282.html Sun, 19 May 2024 18:47:50 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Jan "Kyks" Skrzek & Józef Skrzek – Dwa Braty (2008) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/19129-jan-qkyksq-skrzek-a-jozef-skrzek--dwa-braty-2008.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/19129-jan-qkyksq-skrzek-a-jozef-skrzek--dwa-braty-2008.html Jan "Kyks" Skrzek & Józef Skrzek – Dwa Braty (2008)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Dwa braty 	
2. Swing Jasia 	
3. W kołysce dłoni twych (Ojcu) 	
4. O mój Śląsku 	
5. To był chłop & Born To Die 	
6. Kamień 	
7. Go-Go 	
8. Sztajger 	
9. Freedom With Us

Jan ‘Kyks’ Skrzek - śpiew, pianino, harmonijka ustna
Józef Skrzek - śpiew, pianino, syntezatory, harmonijka ustna

Nagrano live w OK "Andaluzja", Piekary Śląskie, 14 luty 2008

 

Doskonałość. To pierwsze słowo, które przyszło mi do głowy po przesłuchaniu tej płyty. Świetne brzmienie syntezatorów Józefa Skrzeka w połączeniu ze śpiewem, rozmową, instrumentami klawiszowymi i harmonijkami. W połączeniu, nie to złe słowo, w towarzystwie najlepszym, jaki sobie brat może wyobrazić – towarzystwie swojego brata Jana KYKSA Skrzeka. Dwa Braty to niezwykle wciągający, czasem lekko przybrudzony (bez obróbki studyjnej) zapis specjalnego koncertu, jaki w znanym fanom muzyki progresywnej, bluesowej, jazowej Ośrodku Kultury „ANDALUZJA” w Piekarach Śląskich, miał miejsce 14 lutego 2008 roku. Dwa Braty to (jak możemy przeczytać w książeczce) to muzyka dwóch braci, tak silnie związanych ze śląską ziemią, stanowiąca prawdziwą esencję muzycznych inspiracji, tradycji, oraz nade wszystko inwencji.

Dwa Braty to wprowadzenie do tego wydawnictwa. Doskonały początek w prawie dziesięciominutowej moogowej suicie zapowiada, że dalej będzie już tylko lepiej i ciekawiej. A ponieważ Dwaj Braty są do siebie podobni (obaj tworzą, grają, śpiewają) to jednak różni, więc Swing Jasia (możemy się domyślać o którego Jasia chodzi) to piękny bluesowy, oparty na tradycyjnej nucie utwór. Zaskoczyłem się głosem Jana (bo muszę się tu przyznać – za co przepraszam – że to moje pierwsze spotkanie z tym artystą), który jest po prostu świetny. Lekko chropowaty, z silnym brzmieniem Śląska. A jednocześnie pełen humoru i radości (choć ani to miejsce, ani praca pod ziemią do najłatwiejszych nie należą). W kołysce dłoni twych (Ojcu) zabrzmiał tutaj niezwykle prywatnie. I choć utwór ten znany jest wszystkim fanom Józefa Skrzeka i formacji SBB (pojawił się na trzeciej płycie SBB), to w tej wersji, spokojnej, pełnej zadumy, z harmonijką tak samo ważną jak pianinem – jest dla mnie zupełnie, zupełnie nowym utworem. Długaśna ballada O mój Śląsku jest niesamowitą bluesową pieśnią, w której po raz pierwszy mamy okazje usłyszeć połączony artyzm Jana Skrzeka z cudowną kosmiczną wręcz, improwizacją na Mooga w wykonaniu Józefa Skrzeka. Tekst pieśni jest smutny:

...O mój śląsku, umierasz mi w biały dzień
O mój śląsku, niszczą Cię te fabryki
O mój śląsku, niszczą twe serce zielone, płuca i duszy...

ale Józef nadaje jej pewnego rodzaju przebłysk jasności. Utwór ten (choć w innej, zdecydowanie bardziej rockowej wersji pojawił się między innymi jako muzyka do filmu dokumentalnego „Serce z wongla”). Wróćmy jednak na płytę, gdzie czeka nas kolejna długa kompozycja, a w zasadzie połączenie tego, co w swoich własnych, artystycznych światach robią Dwa Braty.

To Był Chłop & Born To Die rozpoczyna się klasycznym niemal pianinem, z bluesową aranżacją. Pierwsza połowa to jeden z najsłynniejszych utworów Jana, bardzo lirycznie zaśpiewany (oczywiście śląską gwarą), wspomagany leniwą harmonijką. Pod koniec czwartej minuty następuje zmiana, kiedy to podkład pianina praktycznie nie ulega zmianie, ale głos zabiera Józef. Tym razem w języku angielskim, z dodatkowym echem i charakterystycznym dla tego utworu „wibrowaniem”. Kamień pulsuje. Pulsar. Kosmos. Syntezatorowa kosmiczna podróż musiała być niesamowita w tamtym klubie. Chwilami, aż za bardzo zbasowane (ale jednocześnie perfekcyjne) pulsacje rozbijają się gdzieś głęboko w człowieku. A pod koniec tyko pozostaje niedosyt, że tak krótko. Go-Go nie mogło rozpocząć się inaczej niż taniec Go-Go, szybko wesoło i w tym wypadku oczywiście bluesowo. Krótki, intensywny utwór na dwa ścigające i przedrzeźniające się pianina. Z jednej strony improwizacja, z drugiej pełne zgranie i zrozumienie wzajemnych intencji. Szczególnie ciekawie to brzmi gdy do gry wchodzą harmonijki. Muzyka się zapętla, bo po harmonijkach wracają Dwa Braty na dwóch pianinach. Doskonałość. Sztajger to długa (prawie dziesięciominutowa) bluesowa pieśń o sztygarze z kopalni. Trwający w oryginale trochę ponad sześć minut utwór ten na płycie został wydłużony o minutę, a ostatnie dwie minuty to gromkie brawa (zapewne na stojąco). Dwa Braty w podziękowaniu za ciepłe przyjęcie i niejako w formie dopełnienia tego pięknego rodzinnego koncertu (na który czekali ponad dekadę), Janek i Józef zagrali nieprawdopodobna wręcz wersję fenomenalnego Freedom With Us. Początek spokojny i rzewny, w pewnym momencie przeistacza się w nieskrępowana niczym improwizację, oparta na mocnym brzmieniu Mooga oraz niepokojącej, bo zdecydowanie bardziej psychodelicznej niż bluesowej grze pianina. Zupełnie, zupełnie inny to utwór w porównaniu z SBB, ale jakże ciekawy. Fani zespołu z pewnością będą równie zaskoczeni, co ukontentowani.

Króciutkie podsumowanie: płyta ABSOLUTNIE niezbędna na półce obok innych dokonań Józefa Skrzeka i Jana KYKSA Skrzeka. ---Anorak, artrock.pl

download (mp3 @160 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru oboom uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Mon, 25 Jan 2016 16:46:10 +0000
Jan "Kyks" Skrzek - Spiewam piesn dla bluesa (2006) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/19400-jan-qkyksq-skrzek-spiewam-piesn-dla-bluesa-2006.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/19400-jan-qkyksq-skrzek-spiewam-piesn-dla-bluesa-2006.html Jan "Kyks" Skrzek - Śpiewam pieśń dla bluesa (2006)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Kobieta i pieniądze
02. Śpiewam pieśń dla bluesa
03. Ty kroiłaś mi chleb
04. Wczoraj byłem w kinie
05. Bo takie są dziewczyny
06. Blues kota i psa

Jan "Kyks" Skrzek - harmonica, piano, vocal
+
Beata Bednarz - back vocal;
Patrycja Gola - back vocal;
Małgorzata Orczyk - back vocal.

 

Długo oczekiwana płyta czołowego polskiego bluesmana, muzyka i kompozytora, wirtuoza harmonijki ustnej i niestrudzonego piewcy śląskości! Ostatnia płyta Skrzeka - "Modlitwa Bluesmana w pociągu" została uznana za najlepszą płytę bluesową minionej dekady. Najnowszy album mistrza nagrany został podczas koncertu w chorzowskiej Leśniczówce, we wrześniu 2002 roku. Gościnnie pojawiają się tutaj tak znakomite wokalistki jak Beata Bednarz, Małgorzata Orczyk i Patrycja Gola. Znakomitej muzyce towarzyszą niebanalne teksty o najważniejszych sprawach i problemach społecznych, autorstwa wieloletniego współpracownika - poety Juliana Mateja, również autora tekstów SBB. Oryginalny śląski blues w najlepszym wydaniu! --- wsm.serpent.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Wed, 16 Mar 2016 16:41:36 +0000
Jan 'Kyks' Skrzek i Bezdomne Psy - Kyksówka Blues (1989/2004) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/18947-jan-kyks-skrzek-i-bezdomne-psy-kyksowka-blues-19892004.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/18947-jan-kyks-skrzek-i-bezdomne-psy-kyksowka-blues-19892004.html Jan 'Kyks' Skrzek i Bezdomne Psy - Kyksówka Blues (1989/2004)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Rewelacja bluesa - 09:06
02. Czemu serce me tak bije - 03:46
03. I zniknąć tak - 02:51
04. Blues o dwóch garniturach - 04:01
05. Swing jasia - 05:30
06. Song o stryju Józefie - 03:51
07. Piękne etykietki - 05:01
08. Poleczka - 02:55
09. Country Blues - 03:16

Jan "Kyks" Skrzek - piano, harmonica, kazoo, vocal

"Bezdomne Psy":
Leszek Winder - guitar;
Jerzy "Kawa" Kawalec - bass guitar;
Michał Giercuszkiewicz - drums
+
Zbigniew Gocek - backing vocal

 

Pierwszym zespołem, w jakim grał Kyks w latach 1973-1976 był jazz-rockowy RAK. Później wszedł w skład formacji bliższych bluesowi: Apogeum i Nasz Bar. Od tego momentu datuje się jego fascynacja tym gatunkiem muzycznym. Na początku lat 80. na zaproszenie starszego brata Józefa, wziął udział w realizacji płyty grupy SBB "Memento z banalnym tryptykiem", solowych płyt lidera oraz w ich wspólnych koncertach. Jako solista otworzył 28 lutego 1982 r. kilkunastominutową introdukcją na harmonijce IV "Dyskotekę-gigant" w katowickim Spodku. Od tego roku został też członkiem zespołu akompaniującego wokalistce Elżbiecie Mielczarek, prezentując w trakcie jej koncertów swój solowy recital.

Rawa Blues to kolejny ważny element artystycznego życiorysu "Kyksa". Do roku 1998 był wielokrotnym uczestnikiem finałowych koncertów festiwalu, podczas których występował w programach solowych, czasami w okazjonalnie tworzonych składach, np. z gitarzystą Jerzym Styczyńskim /1989/, rok później w towarzystwie saksofonisty sopranowego i wokalistek, a także z towarzyszeniem grupy Bezdomne Psy. Gościł m.in. na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Blues Topie w Sopocie, Top Blues Meetingu w Łodzi, Muzyczynym Campingu w Brodnicy, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w Poznaniu i wielu innych. Koncerty Jana Skrzeka to pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm, silnie nacechowany "śląskim klimatem", co zaskarbiało mu wielką i niczym nie skrępowaną sympatię fanów. --- bluesonline.pl

download (mp3 @320 kbs):

oboom yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Sun, 20 Dec 2015 16:51:21 +0000
Jan Kyks Skrzek - Bo takie sa dziewczyny (2004) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/13618-jan-kyks-skrzek-bo-takie-sa-dziewczyny-2004.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/13618-jan-kyks-skrzek-bo-takie-sa-dziewczyny-2004.html Jan Kyks Skrzek - Bo takie są dziewczyny (2004)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 JAN "Kyks" SKRZEK	Bo Takie Są Dziewczyny 				
2 JAN "Kyks" SKRZEK	Śpiewam Pieśń Dla Bluesa 				
3 JAN "Kyks" SKRZEK	Wczoraj Byłem W Kinie 				
4 JAN "Kyks" SKRZEK	Blues O Śmierci 				
5 JAN "Kyks" SKRZEK	Przy Ulicy Mariackiej 				
6 JAN "Kyks" SKRZEK	Obiecali A Nie Dali 				
7 JAN "Kyks" SKRZEK	Blues Dla Kawy 				
8 JAN "Kyks" SKRZEK	Swingulec 				
9 JAN "Kyks" SKRZEK	Bugi 				
10 JAN "Kyks" SKRZEK	Co My Z Tego Mamy 				
11 JAN "Kyks" SKRZEK	Ty Kroiłaś Nam Chleb

Musicians:
Podstawowy skład:
Jan Skrzek "Kyks" – harmonica, piano, vocals	
Jacek Gazda – bass guitar	
Michał Giercuszkiewicz	- drums
Mirosław Rzepa – flute, piano	
Leszek Winder	- guitar

 

Długo bo aż 7 lat kazał nam czekać na swoją nową płytę Jan Kyks Skrzek,. Poprzednią, „Modlitwa bluesmana w pociągu” powszechnie uważa się za szczytową w jego karierze. Z tym większym zainteresowaniem czekałem na tę kolejną. Towarzyszą mu, tak jak od kilku lat na koncertach, muzycy tworzący Śląską Grupę Bluesową. Tytułowy utwór wykonywany już od pewnego czasu, z miejsca zyskał sobie status kolejnego, „kyksowego” przeboju. Utrzymany w modnym ostatnio soul – bluesowym stylu, przykuwa uwagę od pierwszych dźwięków. Motoryka sekcji Giercuszkiewicz – Gazda sprawia, że utwór rozkręca się z dźwięku na dźwięk. Zwraca też uwagę postęp jaki Janek poczynił jako pianista. Jego gra rozwinęła się niesłychanie, a kilka solówek w innych utworach tej płyty plasuje go w gronie pianistów o o wiele szerszym horyzoncie niż dotychczas. Szczególnie widać to w utrzymanym w klimacie Take Five Dave’a Brubecka utworze Obiecali a nie dali i w Swingulcu gdzie z kolei Kyks pieści uszy piękną solówką w duchu Counta Basiego. Przyznam, że takiego obrotu sprawy po Janku się nie spodziewałem. Płyta poświecona jest pamięci Jurka Kawalca, co szczególnego znaczenia nabiera w dwóch instrumentalnych utworach Blues o śmierci i Blues dla Kawy. W obu utworach na wyżyny wznosi się Leszek Winder. W pierwszym, własnej kompozycji, raczy słuchaczy wysublimowanymi, łkającymi solówkami w klimacie Petera Greena, a w drugim (komp. zbiorowa zespołu) prowadzi wysmakowany dialog z pianinem Skrzeka. Ich gra w tym utworze zasługuje na najwyższą ocenę i zapewne nie raz jeszcze stanowić będzie punkt odniesienia.

Mamy też na płycie kilka bardzo osobistych w treści utworów Janka, choć napisanych przez Juliana Mateja. Autor ten nie raz już jednak pokazywał, że „czuje” Janka jak nikt inny. W Przy ulicy Mariackiej Kyks czyni rozrachunek ze swoją rodzinną przeszłością („Przy ulicy Mariackiej miołech pokój i żonę, ...miołech życie wyśnione, ... miołech córka i kota, harmonijki do bluesa i obrączki ze złota. Lecz przebrała mi sie miarka bo, pieronie, piwa, piwa było za dużo. Nie mom teraz żony i córki, wszyscy czarno mi wróżą”). W Ty kroiłaś chleb Janek śpiewa wyłącznie z towarzyszeniem fortepianu (na którym gra ... Mirek Rzepa) o swoich rodzicach ich życiowych zasadach, jakie przekazywali synom ( „Ojciec mój godoł mi, że mom być taki jak łon. Godać prowda i robić na zmiany. Ty kroiłaś nom chlyb i patrzałaś czy łoba z szychty wracomy. Łojcec moj twardo mioł pięść i niejeden poznoł jej siła. I jo takim tyż chciołbym być, silnym i sprawiedliwym. Gdy na dole stało się coś, to Ty z innymi stołaś pod bramą, Jo wrocołech, bo wiedziołech, że Tobie serce pękło by Mamo”). Utwór ten w swej atmosferze jakoś dziwnie przywodzi mi na myśl Laurel Canyon Blues Johna Mayalla, a jego fragmenty wykorzystane zostały przed paroma laty z filmie Kazimiera Kuca, „Śmierć jak kromka chleba”. Z kolei Co my z tego mamy jest refleksją na temat sytuacji muzyka bluesowego w średnim wieku („Przyjaciele nom umierają, kobiety już nos nie chcom”), podobnie jak przebojowa Wczoraj bylem w kinie i monumentalna, lekko gospelowa Śpiewam pieśń dla bluesa.

Płytę zamyka animowany clip autorstwa Małgorzaty Mrzygłód z tytułowym utworem. Cały zaś krążek na pewno stanie się ważnym wydarzeniem wydawniczym i doskonałą ilustracją pojęcia „śląskie brzmienie”. --- infomusic.pl

download:   gett 4shared

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Sat, 09 Feb 2013 16:50:41 +0000
Jan Kyks Skrzek - In Memoriam (2015) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/25594-jan-kyks-skrzek-in-memoriam-2015.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/25594-jan-kyks-skrzek-in-memoriam-2015.html Jan Kyks Skrzek - In Memoriam (2015)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


CD1-1 	Do Przyjaciela 	4:51
CD1-2 	Wstęp 	1:11
CD1-3 	Swing Jasia 	4:44
CD1-4 	Nikt Nie Zna Swej Godziny 	7:31
CD1-5 	Piąta Strona Świata 	5:36
CD1-6 	Cisza 	3:28
CD1-7 	Zaklęty W Klawisze 	9:44
CD1-8 	Ja Wiem I Ty To Wiesz 	3:49
CD1-9 	Modlitwa Bluesmana W Pociągu 	11:03
CD1-10 	O Mój Śląsku 	10:51
CD1-11 	Bracie Mój 	7:10

CD2-1 	Bo Takie Są Dziewczyny 	4:39
CD2-2 	Swing Jasia 	6:11
CD2-3 	Sweet Home 	4:19
CD2-4 	Kino 	5:52
CD2-5 	Kolory Bluesa 	4:31
CD2-6 	Zaklęty W Klawisze 	8:25
CD2-7 	O Małym Jasiu 	9:09
CD2-8 	Dla Jasia 	12:25
CD2-9 	Modlitwa Bluesmana W Pociągu 	6:10
CD2-10 	Sztajger 	8:04

CD1:
26 marca 2015, Katowice, Kinoteatr Rialto wystąpili:
Karolina Cygonek, Irek Dudek, Bronisław Duży, Jacek Gazda, Krzysztof Głuch, Michał Kielak,
 Adam Kulisz, Agnieszka Łapka, Miuosh z zespołem, 
 Sebastian Riedel i Cree: Sylwester Kramek, Lucjan Gryszka, Tomasz Kwiatkowski, Adam Lomania
  oraz Józef Skrzek, Ewa Uryga, Dariusz Ziółek,
   Śląska Grupa Bluesowa: Michał „Gier” Giercuszkiewicz, Mirek Rzepa, Leszek Winder i inni

CD2:
11 kwietnia Chorzów, DPT Leśniczówka, wystąpili:
Bronisław Duży, Jan Gałach, Krzysztof Głuch, Grzegorz Kapołka, Adam Kulisz, Agnieszka Łapka,
 Dariusz Ziółek, Śląska Grupa Bluesowa: Michał 'Gier' Giercuszkiewicz, Mirek Rzepa, Leszek Winder i inni

 

Jan ‘’Kyks’’ Skrzek odszedł do wieczności 29 stycznia 2015. Był jedną z czołowych postaci śląskiego bluesa, wokalistą, multiinstrumentalistą, autorem tekstów. Jan Skrzek identyfikował się z kulturą Górnego Śląska, a także ją współtworzył. Było to widoczne w tekstach opowiadających o problemach dnia codziennego mieszkańców tego regionu. Pamięci tego artysty jest poświęcony album "In memoriam."

Wydawnictwo składa się z dwóch płyt Cd zawierających zapis dwóch koncertów (katowicki z 26 marca 2015 i chorzowski z 11 kwietnia) na których zagrali, współpracujący z Janem, muzycy. Całość otwiera niepublikowany wcześniej utwór ‘’Do przyjaciela’’ zaśpiewany przez samego Janka, z poruszającym tekstem: ‘’przyjaciel twój odpłynął w śnieżnobiały rejs. Zostałeś sam na tratwie, lecz wiesz już, gdzie dopłyniesz.’’

Na koncertach zabrzmiały wszystkie najważniejsze kompozycje z bogatego dorobku artysty. Zostały one brawurowo zagrane i zaśpiewane przez między innymi: Irka Dudka, Bronisława Dużego, Krzysztofa Głucha, Grzegorza Kapołki, Michała Kielaka, Sebastiana Riedla i Cree, Śląską Grupę Bluesową, Miousha z zespołem.

Szczególnie poruszyła mnie kompozycja Józefa Skrzeka ‘’ Bracie mój.’’ Piękny muzyczny hołd złożony bratu… Należy też wyróżnić utwory w których zaśpiewały: Ewa Uryga (kapitalne soulowe ‘’Nikt nie zna swej godziny’’) i, obdarzona ciemną barwą głosu, Agnieszka Łapka (‘’Bo takie są dziewczyny’’, ‘’Sweet home’’). Możemy też podziwiać liczne solówki: gitar (Sebastiana Riedla i Leszka Windera w ‘’O mój śląsku’’) i skrzypiec (Jana Gałacha w ‘’Kolorach bluesa’’, ‘’Zaklętym w klawisze’’ i dynamicznej ‘’Modlitwie Bluesmana w pociągu’’). Świetnie słucha się rozbudowanych, instrumentalnych jammów w postaci ‘’O małym Jasiu’’ i wolnym bluesie ‘’Dla Jasia.’’

Nie do końca przekonały mnie nowoczesne, hip – hopowe interpretacje ‘’Piątej strony świata’’(irytujący, dziecięcy chórek ‘’O mój Śląsku’’) oraz ‘’Ciszy’’ autorstwa Miousha z zespołem. Moim zdaniem nie pasują one stylistycznie do bluesowe klimatu koncertu. Wspaniale słucha się piosenek z udziałem Sebastiana Riedla i Cree – znacznie lepsza wersja ‘’O mój Śląsku’’ i pełna energii ‘’Modlitwa Bluesmana w pociągu’’ (z napędzającymi całość chórkami Agnieszki Łapki).

Do dwóch płyt CD dołączone jest jeszcze DVD zawierające: reportaż z ostatniej trasy koncertowej Jana Skrzeka ze Śląską Grupą Bluesową, fragmenty katowickiego koncertu pamięci artysty oraz galerię zdjęć. Pierwszy materiał filmowy zawiera też liczne wypowiedzi znanych muzyków (w tym także samego Janka). Dzięki temu możemy lepiej poznać samego artystę – skromnego, bezpośredniego, pragnącego dzieli się swą muzyką ze wszystkimi.

Na DVD są też dwa teledyski – ‘’Do przyjaciela’’ oraz ‘’Bo takie są dziewczyny.’’ Szczególnie spodobał mi się ten drugi klip, z animowanymi muzykami Śląskiej Grupy Bluesowej i tytułowych dziewczynach – motylach o rubensowskich kształtach.

‘’In memoriam’’ to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów bluesa (nie tylko w jego śląskiej odmianie). Sam udział tak uznanych muzyków i artystów świadczy o tym, jak ważnym i wyjątkowym twórcą był Jan ‘’Kyks’’ Skrzek. ---muzol.com.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Thu, 18 Jul 2019 14:17:58 +0000
Jan Kyks Skrzek - Nikt nie zawróci kijem Wisły (1988) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/13593-jan-kyks-skrzek-nikt-nie-zawroci-kijem-wisy-1988.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/13593-jan-kyks-skrzek-nikt-nie-zawroci-kijem-wisy-1988.html Jan Kyks Skrzek - Nikt nie zawróci kijem Wisły (1988)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Nikt Nie Zawroci Kijem Wisly
2. Blues O Skrzynce Pocztowej
3. A Gdy Umarl Wielki Czlowiek
4. Gwiazdo Zblakanej Duszy
5. Po Gorze Jest Dolina
6. Sztygar Jest Mi Troche Wstyd
7. Song O Stryju Jozefie
8. Song Dla Matki

Line Up:
Jan Skrzek "Kyks" 	pno / kazoo / hca / voc	
Urszula Kamysz		bvoc	
Piotr Kołodziejczyk		bvoc	
Mariola Kubik		bvoc	
Dariusz Niebudek		bvoc	
Barbara Nowakowska - Piechurska		bvoc	
Roman Wawreczko		bvoc

 

Jan Skrzek przyszedł na świat 21 listopada 1953 r. w Michałkowicach. Początkowo nie myślał o profesjonalnym graniu muzyki. Będąc górnikiem w kopalni Siemianowice traktował amatorskie muzykowanie jako formę relaksu po pracy.

Pierwszym zespołem, w jakim grał w latach 1973-1976 był jazz-rockowy RAK. Później wszedł w skład formacji bliższych bluesowi: Apogeum i Nasz Bar. Od tego momentu datuje się jego fascynacja tym gatunkiem muzycznym. Na początku lat 80. na zaproszenie starszego brata Józefa, wziął udział w realizacji płyty grupy SBB "Memento z banalnym tryptykiem", solowych płyt lidera oraz w ich wspólnych koncertach. Jako solista otworzył 28 lutego 1982 r. kilkunastominutową introdukcją na harmonijce IV "Dyskotekę-gigant" w katowickim Spodku. Od tego roku został też członkiem zespołu akompaniującego wokalistce Elżbiecie Mielczarek, prezentując w trakcie jej koncertów swój solowy recital.

Rawa Blues to kolejny ważny element artystycznego życiorysu "Kyksa". Do roku 1998 był wielokrotnym uczestnikiem finałowych koncertów festiwalu, podczas których występował w programach solowych, czasami w okazjonalnie tworzonych składach, np. z gitarzystą Jerzym Styczyńskim /1989/, rok później w towarzystwie saksofonisty sopranowego i wokalistek, a także z towarzyszeniem grupy Bezdomne Psy. Gościł m.in. na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Blues Topie w Sopocie, Top Blues Meetingu w Łodzi, Muzyczynym Campingu w Brodnicy, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w Poznaniu i wielu innych. Koncerty Jana Skrzeka to pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm, silnie nacechowany "śląskim klimatem", co zaskarbiało mu wielką i niczym nie skrępowaną sympatię fanów.

W jego dyskografii znajdują się: Elżbieta Mielczarek "Blues Koncert" /1983/, Jan Kyks Skrzek "Górnik Blues" /1986/, Jan Kyks Skrzek "Nikt nie zawróci kijem Wisły" /1988/, Jan Kyks Skrzek i Bezdomne Psy "Kyksówka Blues" /1989/, Jan Kyks Skrzek "Nowy Świat Blues" /1992/, Jan Kyks Skrzek "Modlitwa bluesmana w pociągu" /1997/, Leszek Winder "Śląski blues" /2001/, All Stars Band "Dla Kawy" /2003/, Jan Kyks Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa "Bo takie są dziewczyny" /2004/. --- forum.bluesonline.pl

download:    gett 4shared

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Mon, 04 Feb 2013 17:08:24 +0000
Jan Kyks Skrzek - Nowy Swiat Blues (2001) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/13608-jan-kyks-skrzek-nowy-swiat-blues-2001.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/13608-jan-kyks-skrzek-nowy-swiat-blues-2001.html Jan Kyks Skrzek - Nowy Świat Blues (2001)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1.Michałkowice City - inst.		03:24	
2.Stoję na zdjęciu w niemieckiej gazecie	03:50	
3.Rajska kuźnia wujka Hanka		06:26	
4.W Siemianowicach jest dzielnica	05:26	
5.O mój Śląsku		05:52	
6.Twój blask ich poprowadzi		02:40	
7.Aclang - inst.		03:55	
8.Charlie - inst.		05:37	
9.Blues dla Wojtka - inst.		06:09	
10.Niebo pod brezentem		03:31	
11.Musimy synku stąd wyjechać	01:57

Musicians:
Jan Skrzek "Kyks" 	hca / pno / voc	
Michał Giercuszkiewicz		dr	
Jerzy Kawalec		bg	
Leszek Winder		acg / g / viol	
+
Jorgos Skolias		bvoc / voc	
Leszek Szczerba		horns	
Renata Świerczyńska		bvoc / voc

 

Jan "Kyks" Skrzek, człowiek legenda w świecie polskiego bluesa, przedstawia swój kolejny solowy album "Nowy Świat Blues". Na krążku znajdziemy 11 utworów (wydanie 2002, Metal Mind). W każdym z nich można się zakochać. Bardzo proste, ale jakże ważne i przejmujące teksty, opowiadające o problemach życia codziennego na Śląsku. Swing melodie oparte głównie na tych samych instrumentach (pianino, harmonijka ustna) przypominają stylistyczne granie bluesa lat 40 i 50 (Amerykański Free!). Ciekawy wokal, którym Skrzek w niektórych numerach czaruje jest kwintesencją bluesowej frazy. Takie oudseiderowskie. Płyta "Nowy Świat Blues", jest jedną z najlepszych polskich płyt bluesowych, jakie słyszałem. Ten wybitny multiinstrumentalista ze śląskim zacięciem, potrafi balansować pomiędzy lirycznymi balladami (O mój Śląsku) i blues swingami, które klimatem przypominają nam koncerty czarnych bluesmanów rodem z Chicago (Charlie). Blues przez wielkie B. --- Michał Sterlażnikow, merlin.pl

download:   gett 4shared

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Thu, 07 Feb 2013 16:46:33 +0000
Jan Kyks Skrzek – Modlitwa Bluesmana w pociągu (1997) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/508-modlitwabluesmana.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/508-modlitwabluesmana.html Jan Kyks Skrzek – Modlitwa Bluesmana w pociągu (1997)


1. Pierwszy listopada 4:15
2. W Siemianowicach 6:40
3. Nikt nie zna swej godziny 6:05
4. I tak nas wciaga kapitalizm 7:40
5. Blues bardzo slaski 8:05
6. Slodki dom 5:15
7. Nikt nie zawroci kijem Wisly 5:00
8. Rajska kuznia 8:55
9. Stoja na zdjeciu 3:40
10. Modlitwa bluesmana w pociagu 8:30
11. Sztajger 6:05

Muzycy:

    Jan "Kyks" Skrzek - śpiew, fortepian, harmonijka
    Leszek Winder - gitara
    Rafał Rękosiewicz- organy Hammonda
    Jerzy Kawalec - gitara basowa
    Michał Giercuszkiewicz - perkusja
    Bronisław Duży - puzon
    Jarosław Kędziora - saksofony
    Beata Bednarz - śpiew
    Ewa Uryga – śpiew

 

Modlitwa bluesmana w pociągu – koncertowy album Jana Skrzeka i zaprzyjaźnionych muzyków (m.in. z zespołu "Bezdomne Psy"). Płyta poświęcona pamięci Ryszarda Riedla. Nagrania zrealizowano podczas Koncertu Zaduszkowego, który odbył się 1 listopada 1997 roku w DPT "Leśniczówka" w Chorzowie.

 

Jan Skrzek przyszedł na świat 21 listopada 1953 r. w Michałkowicach. Początkowo nie myślał o profesjonalnym graniu muzyki. Będąc górnikiem w kopalni Siemianowice traktował amatorskie muzykowanie jako formę relaksu po pracy.

Pierwszym zespołem, w jakim grał w latach 1973-1976 był jazz-rockowy RAK. Później wszedł w skład formacji bliższych bluesowi: Apogeum i Nasz Bar. Od tego momentu datuje się jego fascynacja tym gatunkiem muzycznym. Na początku lat 80. na zaproszenie starszego brata Józefa, wziął udział w realizacji płyty grupy SBB "Memento z banalnym tryptykiem", solowych płyt lidera oraz w ich wspólnych koncertach. Jako solista otworzył 28 lutego 1982 r. kilkunastominutową introdukcją na harmonijce IV "Dyskotekę-gigant" w katowickim Spodku. Od tego roku został też członkiem zespołu akompaniującego wokalistce Elżbiecie Mielczarek, prezentując w trakcie jej koncertów swój solowy recital.

Rawa Blues to kolejny ważny element artystycznego życiorysu "Kyksa". Do roku 1998 był wielokrotnym uczestnikiem finałowych koncertów festiwalu, podczas których występował w programach solowych, czasami w okazjonalnie tworzonych składach, np. z gitarzystą Jerzym Styczyńskim /1989/, rok później w towarzystwie saksofonisty sopranowego i wokalistek, a także z towarzyszeniem grupy Bezdomne Psy. Gościł m.in. na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Blues Topie w Sopocie, Top Blues Meetingu w Łodzi, Muzyczynym Campingu w Brodnicy, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w Poznaniu i wielu innych. Koncerty Jana Skrzeka to pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm, silnie nacechowany "śląskim klimatem", co zaskarbiało mu wielką i niczym nie skrępowaną sympatię fanów. --- bluesonline.pl

download:    4shared

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Wed, 14 Oct 2009 14:51:20 +0000
Jan ‘Kyks’ Skrzek – Gornik Blues (1986) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/507-gornikblues.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/507-gornikblues.html Jan ‘Kyks’ Skrzek – Gornik Blues (1986)


A1 	Introdukcja (Orkiestra Dęta KWK 1 Maja) 	1:10 	
A2 	Jasiowe Granie 	5:56 	
A3 	Granice Szczęścia 	4:46 	
A4 	Fifaczek Blues 	3:48 	
A5 	Górnik Blues Cz. I 	5:56 	
B1 	Górnik Blues Cz. II 	5:05 	
B2 	To Był Chłop 	5:05 	
B3 	Majster Dajcie Mi Córkę 	4:10 	
B4 	Hotel "Europejski" 	5:54 	

Jan Skrzek "Kyks"  - vocals, harmonica, piano, kazoo

 

Jasiu "KYKS" Skrzek urodził się 21 listopada 1953 roku w Michałkowicach. Kyks jest po prostu jednorazowy i jakiekolwiek szufladkowanie jest chyba tutaj nie na miejscu! Napiszę więc krótko: początkowo pracował w kopalni Siemianowice jako górnik, a granie traktował jako przyjemne hobby. Szybko jednak się przekwalifikował żeby zaśpiewać: "Sztajger jest mi trocha wstyd, już na dole nie fedruja, sztajger jest mi trocha wstyd, bluesa grom i bluesa czuja...". No i gra tak do dziś ku radości wszystkich jego fanów! ---libertas.pl

download:   4shared

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Wed, 14 Oct 2009 14:50:10 +0000
Slaska Grupa Bluesowa - Kolory Bluesa (2014) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/17253-slaska-grupa-bluesowa-kolory-bluesa-2014.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/282-kyksskrzek/17253-slaska-grupa-bluesowa-kolory-bluesa-2014.html Śląska Grupa Bluesowa - Kolory Bluesa (2014)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1. Kolory bluesa 
2. Sprzedać można prawie wszystko 
3. Nie zapomną bluesa 
4. Chachor 
5. Bogactwo widzi nawet ślepiec 
6. Sztyl od kilofa 
7. O małym Jasiu 
8. Zaklęty w klawisze 
9. Mała szafirowa karbidka 
10. Ostatni blues

Jan „Kyks” Skrzek – keyboards, vocals
Michał „Gier” Giercuszkiewicz - drums 
Mirosław Rzepa - bass 
Leszek Winder – guitar
Goście specjalni: 
Karolina Cygonek, Bronisław Duży, Jan Gałach, Krzysztof Głuch, Anna Kawalec, 
Michał Kielak, Adam Kulisz, Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk, Sebastian Riedel
oraz Kapela Góralska „Sarpacka”.

 

Blues, który słyszymy na płycie, to muzyka płynąca z serc tych śląskich muzyków, a przeróżne jej barwy to niemalże 40 lat na scenie – wspólne muzykowanie oraz współpraca także z innymi artystami, m.in.: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Kwadrat, Apogeum, Józefem Skrzekiem, Tadeuszem Nalepą, Ireneuszem Dudkiem, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem, Martyną Jakubowicz, Elżbietą Mielczarek i innymi. ---empik.com

 

Jan "Kyks" Skrzek zmarł 29 stycznia w szpitalu w Katowicach-Ligocie. Jan Skrzek miał 61 lat.

„To śląska tragedia. Brak mi słów. W głowie mi się to nie mieści. Czas jakby stanął. Było „ O mój Śląsku umierasz mi w biały dzień”, a teraz jest „O mój Józku, umierasz mi w biały dzień” – oto słowa brata muzyka, Józefa Skrzeka.

Jan Skrzek od lat mieszkał w Katowicach i bardzo utożsamiał się ze Śląskiem, w swojej twórczości poruszał problemy mieszkańców regionu. Działalność artystyczną rozpoczął w jazz-rockowym zespole Rak. W 2011 roku Skrzek wystąpił gościnnie na płycie katowickiego rapera Miuosha "Piąta strona świata".

"Ikona śląskiego bluesa", "niekwestionowany mistrz i wirtuoz harmonijki ustnej" - tak pisano o Janie "Kyksie" Skrzeku.

Ireneusz Dudek, który od wielu lat organizuje w Katowicach festiwal Rawa Blues, zapamięta "Kyksa" jako "człowieka oddanego bluesowi - zwłaszcza śląskiemu bluesowi". - Świetnie grał na harmonijce i fortepianie - w sposób nieprzewidywalny i charakterystyczny. Jego koncert zawsze był wydarzeniem. Miał świetny kontakt z publicznością. Był charakterystycznym śląskim bluesmanem - rozpoznawalnym po paru dźwiękach - wspomina Dudek i dodaje, że Skrzek "był również bardzo dobrym człowiekiem, kolegą, przyjacielem. Zawsze serdeczny, pomocny, nigdy nie dbał o karierę i popularność".

Jan "Kyks" Skrzek, młodszy brat znanego z grupy SBB Józefa Skrzeka, urodził się 21 listopada 1953 roku w Siemianowicach Śląskich. Był kompozytorem, muzykiem bluesowym, grał na harmonijce ustnej, fortepianie. Brał udział w licznych koncertach i festiwalach (m.in. Rawa Blues Festival), nagraniach, filmach i programach telewizyjnych. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.

download (mp3 @224 kbs):

uploaded yandex 4shared mega solidfiles zalivalka cloudmailru filecloudio oboom

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Jan ‘Kyks’ Skrzek Thu, 29 Jan 2015 23:08:53 +0000