Polish Music The best music site on the web there is where you can read about and listen to blues, jazz, classical music and much more. This is your ultimate music resource. Tons of albums can be found within. http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/6394.html Tue, 23 Apr 2024 09:01:13 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Drekoty - Lub Maszyna Dzika Trawa (2018) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/6394-drekoty/25123-drekoty-lub-maszyna-dzika-trawa-2018.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/6394-drekoty/25123-drekoty-lub-maszyna-dzika-trawa-2018.html Drekoty - Lub Maszyna Dzika Trawa (2018)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Aaa 2 	
2 	Nigdy 	
3 	Liście 	
4 	Joga Strachu 	
5 	Ruptura 	
6 	Nic 	
7 	Spacer 	
8 	Troskliwy 	
9 	Wulkan 	
10 	Aaa 1

Drums, Keyboards, Voice – Ola Rzepka
Keyboards – Olga Czech
Voice, Keyboards – Natalia Pikuła
+
Bass Clarinet – Mikołaj Trzaska (tracks: 3, 7)
Bass Guitar – Sebastian Witkowski (tracks: 1, 3, 6, 7, 9)
Drums – Paweł Szpura (tracks: 6)
Electric Guitar, Guitar [Soprano Guitar] – Raphael Rogiński (tracks: 1, 6)
Harp – Kasia Kolbowska (tracks: 2)
Sounds [Choo-Choo] – Ignacy Olszenka (tracks: 4)
Synthesizer – Sebastian Witkowski (tracks: 10)
Trumpet – Antoni Gralak (tracks: 4)
Voice – Ala Nowak (tracks: 9), Hubert Woźniakowski (tracks: 8)

 

Ola Rzepka od początku swojej twórczości miała zmysł do solidnego kompozytorskiego rzemiosła i z pewnością nie wynika to jedynie z muzycznego wykształcenia (do czego nie od razu się przekonałem, co w czeluściach archiwów Popup możecie przeczytać). Założone przez nią Drekoty momentalnie wskoczyły do polskiej czołówki muzycznej - ze względu na fantastycznie skrojone melodie, nieoczywiste struktury, ale też teksty balansujące gdzieś na granicy abstrakcji i rzeczywistości. Drekoty połączyły piosenkową naiwność z poszukiwaniem swojego języka, na pierwszy plan wysuwając nieoczywisty rytm, ale nie ukrywając za perkusją innych walorów.

Długo trzeba było czekać na ich kolejną płytę - Lub maszyna dzika trawa ukazuje się po pięciu latach, jest nagrana w innym składzie, ale to znów materiał, który niemal w całości przygotowała Rzepka. Teksty, muzyka, a pewnie też i większość zaproszonych gości to jej sprawka i pomysł na kompleksowe brzmienie. Pół dekady przerwy zrobiło swoje, dzięki czemu Drekoty nie idą w oczywistym kierunku i nie powielają tego, czym zachwycały na “Persentynie”. Ich muzyka to nadal zwiewne melodie wpadające w ucho, ciekawe melodyjnie i rytmicznie, ale rozgłośnie radiowe mogą mieć z nimi problemy. Czuć tu czuć nieoczywistość - już otwierającego “Aaa 2” nie da się zamknąć w prostych ramach, a potem nie będzie inaczej: oszczędne słowa, fantastyczne melodie, które współgrają z zaproszonymi gośćmi (genialne oblicza gitary Raphaela Rogińskiego czy mięsiste zawijasy saksofonów Mikołaja Trzaski). Taki pop progresywny, bo niebanalny i poszerzający horyzonty. Rzepka pozwala sobie rozwijać pomysły, nie przejmuje się formą czy jakimikolwiek ograniczeniami. Przez to może nie być to płyta najłatwiejsza w odbiorze za pierwszym razem, ale z każdym kolejnym przesłuchaniem oferuje coraz więcej. Jest w tej muzyce pewna szkatułkowość i delikatność, drobiazgowa produkcja, a jednocześnie siła, zarówno wtedy gdy zespół uderza z impetem razem z muzykami, ale też w momencie gdy muzyka się tli lub powoli wyłania. Drekoty to twór dziki i nieokiełznany, pełen swobody i ekspresji. Dobrze jest słyszeć je z powrotem. ---Jakub Knera, popupmusic.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Drekoty Mon, 15 Apr 2019 12:44:10 +0000
Drekoty ‎– Persentyna (2012) http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/6394-drekoty/24385-drekoty--persentyna-2012.html http://www.theblues-thatjazz.com/en/polish/6394-drekoty/24385-drekoty--persentyna-2012.html Drekoty ‎– Persentyna (2012)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Listopad 	
2 	Poddania 	
3 	Drekoty 	
4 	Parestezja 	
5 	Skrzypię 	
6 	Raut 	
7 	Masłem 	
8 	Tramwaj 	
9 	Za 	
10 	Plan B 	
11 	Kontinuum 	
12 	Powrót 	
13 	Szary

 

"Persentyna" to debiutancki album zespołu Drekoty, w skład którego wchodzą Ola Rzepka, Magda Turłaj oraz Zosz Chabiera. Na płycie trwającej ponad 60 minut zmieściło się 13 utworów, trochę ciszy i coś jeszcze. Drekoty konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. Na płycie sąsiadują obok siebie utwory zahaczające o wysublimowany punk, rozstrojony jazz, anemiczny breakbeat, a nawet muzykę folkową czy współczesną. I choć budowa wielu utworów odbiega od klasycznej konstrukcji zwrotka-refren-zwrotka, to jednak mamy do czynienia z piosenkami opartymi na chwytliwych melodiach. Za muzykę i większość tekstów odpowiada Ola Rzepka, wykorzystano także cztery wiersze autorstwa Krystyny Myszkiewicz.

Ola Rzepka: "Wszyscy, którzy znają Drekoty z EPki Trafostacja oraz występów na żywo, na płycie znajdą wzbogacone brzmienie zespołu, które odpowiada temu, co miałam w głowie komponując poszczególne piosenki. I co najważniejsze, udało nam się zachować także energię, która wytwarza się podczas koncertów. Persentyna to swoista serpentyna dźwięków."

Realizacją i produkcją nagrań zajął się Kuba Łuka, producent i muzyk kojarzony m.in. z zespołami MorF, Pasimito, a także solowego projektu Blare For A.

Kuba Łuka: "W trakcie nagrywania oraz produkcji płyty najtrudniejsze było pogodzenie wszechobecnego syntetycznego brzmienia klawiszy z punkową duszą Drekotów. W pewnym momencie jasne było, że jedyne co możemy zrobić, to po prostu zacząć powoli burzyć i krzywić elektroniczny, krystalicznie czysty szkielet, na którym początkowo cały materiał osadziliśmy."

Na płycie obok elektroniki pojawia się zatem także klasyczny fortepian, rozstrojone pianino, jak i radzieckie organy Venta. Perkusja, która stanowi bardzo istotny składnik muzyki Drekotów, nagrana została z wykorzystaniem 23 mikrofonów. Wszystko po to, aby końcowe brzmienie instrumentu pozostało możliwie jak najbardziej naturalne i przestrzenne. Dodatkowy kontrast dla elektroniki stanowią instrumenty akustyczne, poza skrzypcami na płycie usłyszeć będzie można cytrę, kastaniety, a także ziele angielskie oraz… świerszcze.

Ostatecznym masteringiem materiału zajął się Marcin Bors, znany ze współpracy z takimi artystami jak Hey, Pogodno czy Monika Brodka, a okładkę zaprojektował Michał Jońca. ---drekoty.thinman.pl

download (mp3 @192 kbs):

yandex mediafire ulozto gett

 

back

]]>
administration@theblues-thatjazz.com (bluelover) Drekoty Fri, 16 Nov 2018 13:48:35 +0000