Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Tercet Egzotyczny Tercet Egzotyczny - Greatest Hits (Plyta jubileuszowa) (2006)

Tercet Egzotyczny - Greatest Hits (Plyta jubileuszowa) (2006)

User Rating: / 2
PoorBest 

Tercet Egzotyczny - Greatest Hits (Płyta jubileuszowa) (2006)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Pina Colada
02. Kochaj dziewczyny
03. Ile wieczorów
04. Pocałuj
05. Pamelo żegnaj
06. Ale jeszcze chce się śpiewać
07. Conga, bonga i cabasa
08. Zofia
09. Na plaży w El Estartit
10. Ole torrero
11. Czerwona kredka
12. Zostaniesz ze mną
13. Jak gołąbka
14. Gdzie matka czeka
15. O Izabelo
16. Cu-cu-ru-cu-cu Paloma
17. Od małego
18. Dwie twarze miłości
19. I Remember Zbigi

 

Tercet Egzotyczny to jedna z najdłużej działających formacji w Polsce, wykonująca muzykę, którą można określić mianem latynoamerykańskiego popu. Jej nagrania rozeszły się w liczbie przekraczającej 10 milionów egzemplarzy, co czyni Tercet Egzotyczny jedną z najpopularniejszych kapeli w historii naszego kraju.

Grupa została założona pod koniec 1963 roku we Wrocławiu przez Zbigniewa Dziewiątkowskiego (gitara). Zanim doszło do jej powołania, udzielał się on w zespole o nazwie Duet Egzotyczny, który współtworzył wraz z Witoldem Antkowiakiem. Formacja nie była spełnieniem artystycznych marzeń przyszłego lidera. Dlatego dosyć szybko doszło do jej rozwiązania, a na jej gruzach narodził się właśnie Tercet Egzotyczny, do którego zaprosił żonę Izabelę Skrybant a następnie drugiego gitarzystę Mieczysława Metelskiego. Niemniej niecałe trzy lata później zastąpił go Zbigniew Adamkiewicz. Od tamtej pory skład kapeli pozostał niezmieniony aż do 2001 roku.

Od samego początku istnienia zespół wyróżniał się prezencją sceniczną - muzycy nosili meksykańskie stroje oraz rozłożyste sombrera. Za większość kompozycji odpowiadał Zbigniew, natomiast liryki dostarczali dla grupy najlepsi ówcześni tekściarze. W pierwszym okresie działalności formacja zaistniała w świadomości polskich słuchaczy głównie poprzez częste występy w popularnym w połowie lat 60. programie radiowym "Podwieczorek przy mikrofonie". Dopiero w 1967 roku ukazał się pierwszy album zatytułowany po prostu "Tercet Egzotyczny". Wypełniły go zarówno polskie piosenki, jak i hiszpańskojęzyczne przeboje. Trafiła na niego także kompozycja pod tytułem "Pamelo, żegnaj" (tekst do niej napisał Mirosław Łebkowski, wielokrotnie współpracujący w przyszłości z Tercetem, piszący także dla Violetty Villas), która do dzisiaj jest uznawana za jeden z największych przebojów nie tylko zespołu, ale także całej dekady lat 60. w naszym kraju.

Sukces wrocławskiego bandu szybko przeniósł się poza granicę Polski a w krótkim czasie także i kontynentu. Pierwsza wizyta Tercetu w Stanach Zjednoczonych okazała się na tyle spektakularna, że kiedy formacja pojawiła się następnym razem po drugiej stronie Atlantyku, występowała już w tak prestiżowych miejscach jak Carnegie Hall czy Radio City Music Hall w Nowym Jorku. Co ciekawe, mimo, że nagrania grupy w latach 70. i 80. królowały na dancingach w naszym kraju, państwowe media nie były zbytnio jej przychylne i rzadko prezentowały Tercet.

Muzycy się tym faktem zbytnio nie przejęli i koncertowali z powodzeniem w Holandii, Niemczech, Danii, Grecji czy Szwecji. Z pewnością umożliwione to było dzięki wielojęzycznemu repertuarowi formacji, ale niezaprzeczalny wkład w sukces miał także menadżer zespołu, John Bardel, który ówcześnie pracował także dla samego Toma Jonesa. Jednym z najważniejszych rynków dla kapeli był oczywiście amerykański - trzeba powiedzieć, że do 2001 roku formacja zagrała tam aż 43 trasy, najczęściej grając dla Polonii, niemniej nadal jest to wynik bardzo imponujący. Warto także wspomnieć, że w 1979 roku nakładem wytwórni Sony Music ukazał się tam album zatytułowany "Tercet Egzotyczny" - nie był on jednak tożsamy z wydanym kilkanaście lat wcześniej debiutem. ,/

W rodzimym dla artystów kraju ponownie doceniono ich dopiero w 1992 roku. Wtedy to po raz pierwszy zaproszono Tercet Egzotyczny na festiwal w Sopocie. Występ formacji został przyjęty na tyle entuzjastycznie, że w Polsce nastał swoisty renesans ich popularności a media nie miały już oporów przed lansowaniem zespołu. Kiedy w lipcu 1999 roku został wyemitowany program "Szansa na sukces - egzotyczne lato z tercetem" w TVP 2, miał on tak dużą oglądalność, że w następnych latach był on powtarzany niemal kilkanaście razy. Niestety, mimo, że band doczekał się w końcu należytego mu uznania, przyszłość okazała się bezlitosna. W czerwcu 2001 roku zmarł Adamkiewicz. - Dla nas jego odejście to niewyobrażalna strata, to był nasz przyjaciel, traktowaliśmy go jak członka rodziny - powiedział Dziewiątkowski w wywiadzie dla "Super Expressu". - Jesteśmy pogrążeni w olbrzymim smutku. Nie było to jednak ostatnie tragiczne wydarzenie w tamtym okresie - raptem pół roku później z życiem pożegnał się także lider - kiedy odszedł miał niespełna 71 lat. Trzeba podkreślić, że był on jednym z najbardziej płodnych artystów, jacy kiedykolwiek stąpali po polskiej ziemi - za życia w ZAiKS-ie zarejestrował około 3000 piosenek.

Los z pewnością nie oszczędzał Skrybant, ta jednak postanowiła nie kończyć działalności i dalej kontynuowała dzieło zmarłego męża. W niedalekiej przyszłości dokooptowała więc nowych muzyków: basistę Włodzimierza Krakusa oraz gitarzystę Janusza Konefała. Mimo, że obydwaj pochodzą z zupełnie innych niż Dziewiątkowski i Adamkiewicz rejonów muzycznych, całkiem zgrabnie wpasowali się w stylistykę, jaką wypracował przez lata Tercet Egzotyczny. Jednym z przejawów działalności nowego składu była wydana w 2006 roku kompilacja "Greatest Hits - Płyta Jubileuszowa" (ukazała się ona specjalnie na obchody czterdziestolecia istnienia), którą wypełniły największe przeboje grupy, nagrane w kompletnie nowych, zmienionych aranżacjach.

Tercet Egzotyczny kontynuuje działalność, pozostając aktywny zarówno wydawniczo, jak i koncertowo. Na stan z 2009 roku zespół wydał ponad 20 longplayów (a także dwa koncertowe wydawnictwa DVD), z których zdecydowana większość osiągnęła status co najmniej złoty. W przeciągu ponad 40-letniej kariery kapela dała ponad 10 tysięcy koncertów na terenie kilkudziesięciu krajów. W 2002 roku wytwórnia Polskie Nagrania uhonorowała grupę diamentową płytą za zasługi dla rozwoju polskiej fonografii. --- muzyka.wp.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire cloudmailru uplea ge.tt

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 169 guests
Content View Hits : 105795392