Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Dezerter Dezerter ‎– Jeszcze Żywy Człowiek - Jarocin ’84 Live (2011)

Dezerter ‎– Jeszcze Żywy Człowiek - Jarocin ’84 Live (2011)

User Rating: / 0
PoorBest 

Dezerter ‎– Jeszcze Żywy Człowiek - Jarocin ’84 Live (2011)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 Wstęp - Zadyma 		
A2 Musisz Być Kimś 		
A3 Tworzycie Nowy System 		
A4 Salwador 		
A5 Nienawiść I Wojna 		
A6 Kto? 		

B1 TV Show 		
B2 XXI Wiek 		
B3 Kloss 1 		
B4 Szwindel 		
B5 Szara Rzeczywistość 		
B6 Urodziłem Się 20 Lat Po Wojnie 		
B7 Nowe Wiadomości 		
B8 Atomowa Śmierć 	
	
C1 Nie Ma Zagrożenia 		
C2 T. 		
C3 Poroniona Generacja 		
C4 Ku Przyszłości 		
C5 Pasterz 		
C6 Fabryka 		
C7 Spytaj Milicjanta 		
C8 Plakat 		

D1 Kloss 2 		
D2 Niewolnik 		
D3 Rebeliant 		
D4 Rejestr Wariatów 		
D5 Wojna Głupców 		
D6 Postęp 		
D7 Musisz Być Kimś

Darek "Stepa" Stepnowski – bass, vocals
Robert "Robal" Matera – guitar, vocals
Krzysiek Grabowski – drums
Darek "Skandal" Hajn – vocals
Krzysztof Chojnacki – vocals (C4)

Limited edition to hand-numbered 530 copies. Comes with double inner sleeve.
Recorded live on 1.08.84 at the Jarocin Festival.

 

The most famous Dezerter's live appearance took place during the 1984 Jarocin Festival in Jarocin, Poland and it was attended by some 20,000 people. The concert was recorded and later parts of it were released (together with four songs from the EP mentioned EP before) on the LP Underground Out of Poland. The LP was produced by Joey Shithead, vocalist of a Canadian band D.O.A.. Dezerter however is not widely known in other countries, perhaps because the band refrains from singing in the English language. Nevertheless, the band played in several European countries, Japan and the U.S.A. (in New York City and Chicago, early November 2009, commemorating the 20th anniversary of the fall of the Berlin Wall). --wikipedia

 

Młodzi gniewni lat osiemdziesiątych polskiego punk rocka

„Jeszcze żywy człowiek. Jarocin ’84 live” to kompletny, zrekonstruowany zapis koncertu Dezertera z jarocińskiego festiwalu z 1984 roku. Materiał miał już premierę wydawniczą w 1984 roku. Wydała go powołana przez Dezertera wytwórnia Tank Records w ilości paruset sztuk. Dopiero teraz jednak pierwszy raz ujrzał on światło dzienne w pełnej wersji. Muzycy dotarli do archiwalnych nagrań z konsolety i tych zarejestrowanych na magnetofonie kasetowym wprost z widowni, jak to miało miejsce w tamtym czasie. Zmontowano nie tylko samą muzykę, ale to, co działo się na scenie i obok niej: awanturę między zespołem a organizatorem Walterem Chełstowskim, ojcem festiwalu, przepychanki z chuliganami, czyli to wszystko, co dodaje temu koncertowi „smaczku epoki”. Gdy zespół nie grał, ze sceny Skandal ze Stepą czytają na zmianę „Kapitana Klossa”. Darując sobie elementy historyczne i happening w postaci czytania komiksu, zostaje w końcu sama muzyka i to ona broni się znakomicie. Oczywiście jakość nagrań w niektórych fragmentach jest zróżnicowana (czasem słychać zaniki sygnału, falowanie dźwięku, skutek pogiętej taśmy magnetofonowej), ale gdzieś od czwartego kawałka dźwięk, jak na nagranie punkowego koncertu, jest bardzo przyzwoity. Zdarzają się momenty, że jak w „Urodziłem się 20 lat po wojnie” słychać ten sam utwór w dwóch wersjach, z konsolety i od strony publiczności.

Koncert z wyjątkiem zamieszek i prowokacji na początku koncertu jest na swoje 70 minut bardzo kaloryczny. Jakość techniczna nie jest tu najważniejsza. Tu najważniejsza jest muzyka i jej wykonanie i trzeba napisać, że jest ono pierwszorzędne. Słychać w tej muzyce emocje. Robert Matera wyśpiewuje, czasem nieomal wykrzykuje, całą swoją nienawiść do wszelkiego zła i niesprawiedliwości tego świata. Ta muzyka ma straszną siłę rażenia. Punk Dezertera A.D. 1984 był mocno upolityczniony tekstowo i naładowany emocjonalnością. Koncert Dezertera był jednym z pierwszych tak długogrających występów i to przed tak dużą publicznością. Zespół bez cenzury na lewo i prawo nie szczędzi krytyki ówczesnemu systemowi. Ale trzeba pamiętać, że wtedy, festiwal jarociński był „wentylem bezpieczeństwa”, miejscem, w którym młodzież mogła się wyszaleć, po to, żeby potem nie wychodzić na ulicę i nie siać zamieszek. Dla władzy to była alternatywa. Dlatego też wobec ówczesnego ustroju zespoły występujące na jarocińskim festiwalu grały z takim ogniem.

„Jeszcze żywy człowiek. Jarocin ’84 live”, oprócz walorów natury historycznej, jest niepodważalnym dowodem tego, że zespół doskonale sprawdza się na scenie. Dla dzisiejszej młodzieży ten koncert jest przykładem, jak to kiedyś bywało. Ważne dla zrozumienia tego wydawnictwa jest to, w jakim kontekście historycznym koncert się odbył (wszczęte przez organizatorów awantury, prowokacje, reakcje zespołu na awanturującego się antywidza etc.). Niemniej muzyka, którą grał, kipi po dziś dzień energią. Ze sceny lecą dosłownie iskry, a muzycy, mimo że byli młodzi, to swoją dojrzałą, odpowiedzialną i odważną postawą pokazują, że mają jaja. Okazują się muzykami, którzy samodzielnie myślą, mają sprecyzowaną samoświadomość i słuszną nieufność do aparatu władzy.

Przez 70 minut Dezerter gra na pełnych obrotach, uzyskując taką drapieżność, jaką rzadko się słyszy. Na koncercie nie zabrakło i gości. W utworze „Pasterz” z Dezerterem zaśpiewał Zygzak (Krzysztof Chojnacki) z TZN Xenna. Z klasyki polskiego i Dezerterowego punk rocka usłyszymy„Spytaj milicjanta”. Nieprzypadkowe jest to, że koncert pochodzi z połowy lat 80. W Polsce był to okres boomu polskiego rocka.

Dziś już tak się nie gra, w skomercjalizowanym systemie jedynym wrogiem jest korporacja, wszystko jest w zasięgu ręki, potrzeba tylko pieniędzy, żeby to zdobyć. Ta zbuntowana muzyka walcząca z systemem to doskonały przykład tego, jak było przed laty. Dziś poprawność polityczna jest do zarzygania... poprawna.

Rok 1984 to dla Jarocina okres rozkwitu. Wówczas królowały takie punkowe „załogi” jak Siekiera, Sedes, Fort BS, Moskwa czy Dezerter. Wśród publiczności panowała moda na wszechobecne skórzane ramoneski i postawione na sztorc włosy w różnych kolorach. Przykładem fenomenu jarocińskiego festiwalu, który był manifestacją siły tamtej epoki, jest znakomity dokument „Fala – Jarocin ’85” Piotra Łazarkiewicza oraz dokument zrealizowany przez brytyjską telewizję „My Blood, Your Blood”. „Jeszcze żywy człowiek. Jarocin ’84 live” Dezertera znakomicie ten zbiór wzbogaca. --- Marcin Kaniak, kinoplay.pl

download:   uploaded ziddu 4shared divshare yandex

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 202 guests
Content View Hits : 237915545