Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Marek Grechuta Marek Grechuta – Korowod (1971/2005)

Marek Grechuta – Korowod (1971/2005)

User Rating: / 1
PoorBest 

Marek Grechuta – Korowód (1971/2005)


01. (03:40) Marek Grechuta - Wiedziec Wiecej
02. (05:02) Marek Grechuta – Kantata
03. (01:39) Marek Grechuta – Chodzmy
04. (04:19) Marek Grechuta - Swiecie Nasz
05. (04:49) Marek Grechuta - Nowy Radosny Dzien
06. (04:56) Marek Grechuta - Dni, Ktorych Nie Znamy
07. (02:47) Marek Grechuta - Ocalic Od Zapomnienia
08. (09:55) Marek Grechuta – Korowod
09. (03:00) Marek Grechuta - Niebieski Młyn
10. (00:49) Marek Grechuta - Letnia Przygoda
11. (01:56) Marek Grechuta - Intro II
12. (04:16) Marek Grechuta – Kantata
13. (03:55) Marek Grechuta - W Chlodzie Osiczym W Dymie Traw
14. (02:58) Marek Grechuta - Nie Chodz Dziewczyno Do Miasta
15. (03:33) Marek Grechuta - Pomarancze I Mandarynki
16. (05:13) Marek Grechuta – Piosenka
17. (12:40) Marek Grechuta – Korowod

Muzycy:
    Marek Grechuta – śpiew
    Jan Kanty Pawluśkiewicz – fortepian, aranżacje
    Jacek Ostaszewski – kontrabas, flet prosty
    Marek Jackowski - gitara, brač
    Eugeniusz Makówka - perkusja
    Anna Wójtowicz – wiolonczela
    Tadeusz Kożuch – altówka
    Zbigniew Paleta - skrzypce

oraz Orkiestra Symfoniczna Teatru Wielkiego w Warszawie (5) i zaproszeni muzycy:

    Marian Pawlik - gitara basowa (8)
    Ewa Bem i Aleksander Bem - śpiew (6)

i grupa wokalna Alibabki (4, 6)

 

Już od pierwszych dźwięków płyty słychać, że tym razem stylistycznie będzie bardziej bogato i niejednorodnie. „Widzieć więcej” to orientalna w klimacie kompozycja instrumentalna, zagrana przez Marka Jackowskiego na serbskim ludowym instrumencie – brać. „Kantata” to jakby zapowiedź kolejnej płyty Marka Grechuty, choć kompozytorem akurat tego utworu jest Jan Kanty Pawluśkiewicz (który zresztą jest autorem sporej części muzyki na tą płytę). Piosenka poetycka, ale o charakterystycznej, ascetycznej, drażniącej aranżacji, z nowoczesnym, wgryzającym się w ucho, nieco jazzrockowym akompaniamentem skrzypiec w refrenie i dość spokojnej, recytowanej zwrotce. „Nowy radosny dzień” - również dzieło Pawluśkiewicza to już awangardowa muzyka poważna, zarejestrowana z udziałem orkiestry warszawskiego Teatru Wielkiego, o impresjonistycznym, nieco ilustracyjnym charakterze, z hipnotycznym rytmem perkusji w klimacie bolera, kojarząca się z tym, co na wczesnych płytach proponował King Crimson.

Najważniejszą kompozycją na albumie jest oczywiście kompozycja tytułowa. Poprzednio – parominutowa, zwięzła, choć nietypowo zaaranżowana piosenka. Teraz doczekała się zupełnie innego ujęcia. Najpierw jest część piosenkowa. Dynamiczna, efektownie napędzana przez sekcję rytmiczną (wzmocnioną gitarą basową – zagrał na niej gościnnie Marian Pawlik, znany z zespołu Dżamble). Potem instrumentalne, improwizowane, podchodzące pod jazz-rock rozwinięcie. Z sekcją utrzymującą obsesyjny rytm i fletem w roli głównej. Z początkowo łagodną, melodyjną, z czasem coraz bardziej odjazdową, psychodeliczną partią tego instrumentu. Z efektowną repryzą części piosenkowej na koniec... Dziesięć minut, bez pięciu sekund. Nawet po prawie czterdziestu latach – robiące kolosalne wrażenie. I na koniec ładna, subtelna piosenka, delikatnie wieńcząca płytę - „Niebieski młyn”.

Wszystkie płyty Marka Grechuty doczekały się w latach 2000-2001 kompaktowych, remasterowanych reedycji. Każdą z płyt uzupełniła potężna dawka nagrań dodatkowych – koncertowych, singlowych, radiowych itp. Wersję CD „Korowodu” uzupełniły: radiowy drobiażdżek - „Letnia przygoda” z roku 1971; recital Grechuty i Anawy z Opola z 1970 roku (w tym kolejna próbka Pawluśkiewiczowej muzyki poważnej na smyczki i instrumenty perkusyjne - „Intro II”, oraz jazzujące, z bardzo fajną partią fortepianu „W chłodzie osiczyn w dymie traw” - kompozycja Jacka Ostaszewskiego), a przede wszystkim zarejestrowany rok później na festiwalu opolskim „Korowód” - w tej drugiej, efektownej wersji. Z zapowiedzią Lucjana Kydryńskiego. I z publiką głośno domagającą się bisu (który zresztą nastąpił).

Jeśli ktoś kojarzy Marka Grechutę tylko i wyłącznie z najbardziej popularnych i znanych piosenek, ta płyta na pewno go zaskoczy. Ballada, piosenka poetycka, psychodelia, improwizacje, awangarda, muzyka poważna, rock progresywny – to wszystko tu się znajduje. „Korowód” to album charakterystyczny dla rocka początku lat 70. - poszukującego, łączącego ze sobą różne elementy, badającego ograniczenia gatunku i możliwości ich obejścia. Zarazem arcydzieło polskiej – i nie tylko – muzyki popularnej. Wstyd nie znać. ---Piotr „Strzyż” Strzyżowski, artrock.pl

download (mp3 @320 kbs):

oboom yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

Last Updated (Friday, 15 January 2016 21:41)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 353 guests
Content View Hits : 228324541