Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Stanislaw Grzesiuk Stanislaw Grzesiuk - Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka (1963)

Stanislaw Grzesiuk - Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka (1963)

User Rating: / 1
PoorBest 

Stanisław Grzesiuk - Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka (1963)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Nie masz cwaniaka nad warszawiaka
02. U Bronki w Stawach
03. U cioci na imieninach
04. Slowfox matrymonialny
05. Święta u Sztachetów
06. Rum-Helka
07. Z szaconkiem panie Feluś
08. Jak się kto idzie oświadczać
09. Komu dzwonią
10. Ballada o Felku Zdankiewiczu
11. Czarna Mańka
12. Bal na Gnojnej
13. Syn ulicy
14. Apaszem Stasiek był
15. Czabak
16. Zmarł na Pawiaku
17. Noc ciemna i zimna
18. Antek

 

Stanisław Grzesiuk urodził się 6 maja 1918 roku w Małkowie koło Chełma. Dwa lata później zamieszkał z rodzicami na warszawskim Czerniakowie. To właśnie tę dzielnicę opisał w swojej drugiej autobiograficznej książce Boso, ale w ostrogach (zadebiutował powieścią Pięć lat kacetu). Grzesiuk rozpoczął karierę pisarską po wojnie. Znajomi nakłonili go, aby opisał swoje barwne przeżycia, o których często im opowiadał. Boso, ale w ostrogach przenosi czytelnika do przedwojennego Czerniakowa, dzielnicy warszawskiej biedoty, w której autor dorastał. Grzesiuk zapisał z humorem barwne opowieści z sugestywnie odmalowanym klimatem warszawskich „szemranych” dzielnic. To właśnie dzięki tej książce można poznać prawdziwy warszawski klimat, zwyczaje i charakterystyczny język. Trzecia książka pisarza Na marginesie życia jest relacją jego zmagań z gruźlicą.

Oprócz pisarstwa, Grzesiuk parał się też popularyzowaniem przedwojennego folkloru stolicy i gwary warszawskiej, śpiewając uliczne pieśni przy akompaniamencie bandżoli i mandoliny. Do najpopularniejszych piosenek przez niego wykonywanych należą: Czarna Mańka, Siekiera, motyka, Bujaj się Fela, Bal na Gnojnej, Ballada o Felku Zdankiewiczu, Komu dzwonią, U cioci na imieninach oraz Nie masz cwaniaka nad warszawiaka. Śpiewał również nieco mniej znaną obecnie Balladę o Okrzei, często wykonywaną na warszawskiej Pradze w początkach XX wieku. Pierwsze zarejestrowane nagrania piosenek Stanisław Grzesiuka pochodzą z 1959 roku. Wystąpił wtedy w dwóch audycjach radiowych z cyklu „Na warszawskiej fali”. W 1962 Grzesiuk wystąpił w czterech audycjach Teatru Polskiego Radia: „Apaszem Stasiek był”, „Czerniakowskie zaloty”, „Piekutoszczak, Feluś i ja”, „Bujaj się Fela”. Stanisław Grzesiuk zmarł w Warszawie 21 stycznia 1963 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jego imieniem nazwano jedną z czerniakowskich ulic.

Dzisiaj ulica Tatrzańska nie jest już tym samym miejscem, w którym mieszkał Stanisław Grzesiuk. Jego rodzinny dom już nie istnieje, wyrosły tu nowe budynki. Jednak czerniakowskie zaułki nadal mają w sobie coś z dawnego klymatu. ---Iza Kieszek, oknonawarszawe.pl

download:  uploaded ziddu mediafire 4shared divshare gett

back

Last Updated (Wednesday, 30 January 2013 10:49)

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 250 guests
Content View Hits : 105186857