Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Wiera Gran Wiera Gran - Muzyka Wspomnien (2010)

Wiera Gran - Muzyka Wspomnien (2010)

User Rating: / 0
PoorBest 

Wiera Gran - Muzyka Wspomnien (2010)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Nie kocham cię
02. Żebyś ty mnie zrozumiał
03. Grzech
04. Nie dręcz
05. Już wiem
06. Dla ciebie chcę być białą
07. Gigolo i gigolette
08. Czy ty pamiętasz maleńką kawiarenkę?
09. Orchidea
10. Niechby się świat zawalił
11. Biała noc
12. Gdy odejdziesz
13. Miałam dzisiaj sen
14. Walc wiosenny
15. Wir tańca nas porwał
16. Gdy gitara gra piosenkę
17. Nie kochać w taką noc to grzech
18. Za rok
19. Jak sen, jak baśń
20. Tęskno mi
21. Serce matki

 

Wiera Gran (wł. Grynberg) (20.04.1916 Rosja - 19.11.2007 Paryż) pieśniarka Polska pochodzenia żydowskiego, aktorka, artystka kabaretowa. Debiutowała w przedwojennej Warszwie na początku 1934 roku w kabarecie "Paradise". W tymże roku ukazały się jej pierwsze nagrania płytowe zrealizowane dla najbardziej prestiżowej firmy fonograficznej "Syrena-Electro". W latach 1938-1939 nagrywała również dla wytwórni "Odeon". Początek wojny zastał artystkę we Lwowie. W 1940 roku wróciła do Warszawy, gdzie pracowała od marca 1941 do lipca 1942 roku na terenie getta w "Cafe Sztuka" odnosząc tam duże sukcesy. Po wydostaniu się z getta do końca okupacji ukrywała się w podwarszawskich miejscowościach, jak i w samej Warszawie. Po zakończeniu wojny wystąpiła po raz pierwszy przed mikrofonami Polskiego Radia z orkiestrą Stefana Rachonia. W latach 1945-1946 śpiewała między innymi w Łodzi i Krakowie. Posądzona o kolaborację z okupantem wyjechała w 1950 roku do Izraela. Następnie osiedliła się a Paryżu, gdzie mieszkała do końca życia. W Paryżu występowała w słynnych kabaretach, obok wielkich gwiazd francuskiej piosenki. Nagrywała płyty dla wytwórni "Ballada" i "Thomson-Ducretet". W 1958 roku w Wiedniu dokonała nagrań kilkunastu piosenek dla amerykańskiej firmy "Westminster" w językach: francuskim, polskim i hiszpańskim.

Wiera Gran dużo koncertowała min. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (Carnegie Hall), Meksyku, Hiszpanii, Szwecji, Belgii. Wszędzie gorąco przyjmowana, tylko w Izraelu bojkotowano jej występy. W 1956 roku w czasie wizyty w Polsce nagrała dla Polskich Nagrań płytę długogrającą. Targana żalem do pewnych środowisk, które demonstrowały wobec niej ostracyzm wydała w 1980 roku w Paryżu własnym nakładem książkę "Sztafeta oszczerców", która była formą przekazania swojej prawdy. Załamana, zgorzkniała, właściwie całkiem samotna, wielka żydowska gwiazda dokonała żywota w paryskim przytułku, pozostawiając po sobie wiele niedomówień, sprzeczności i znaków zapytania, które są prawdziwymi demonami przeszłości. Na szczęście już nie dla niej.

Utwory, które prezentujemy nagrane zostały przez artystkę w latach 1934-1951 na szelakowych płytach. Z nielicznie zachowanych nośników o różnej technicznej jakości przesłuchajmy 21 piosenek, które sa prawdziwym majstersztykiem wokalnym artystki. Czujemy prawdziwą satysfakcję z wydania tej płyty.... ---polishmusic.ca

download:  uploaded 4shared anonfiles ziddu mediafire sugarsync hostuje gett

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 357 guests
Content View Hits : 92683845