Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Kaliber 44 Kaliber 44 - Księga Tajemnicza. Prolog (1996)

Kaliber 44 - Księga Tajemnicza. Prolog (1996)

User Rating: / 4
PoorBest 

Kaliber 44 - Księga Tajemnicza. Prolog (1996)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Wejście
02. Nasze Mózgi Wypełnione Są Marią
03. Usłysz Mój Głos
04. Brat Nie Ma Już Miłości Dla Mnie
05. Psychoza
06. To Czyni Mnie Innym Od Was Wszystkich
07. Więcej Szmalu 2
08. Do Boju Zakon Marii
09. Bierz Mój Miecz I Masz
10. + I -
11. Moja Obawa (bądź A Klęknę)
12. Psychodela (feat. 3xKlan, Aneta Karkus, Jajonasz)
13. Bez Wyjścia

Muzycy:
Piotr "Magik I" Łuszcz – rap, muzyka, słowa
Michał "Ś.P. Brat Joka" Marten – rap, słowa
Marcin "Abra dAb" Marten – rap, muzyka, słowa
+
Sebastian "DJ Feel-X" Filiks – scratche
Aneta Karkus – śpiew
Maciej Talaga – gitara
Stefan Sendecki – sampler, syntezator, sekwencer

 

Kaliber 44 was a hip hop quartet from Katowice. They disbanded in 2003, three years after the suicide of the MC Piotr "Magik" Łuszcz. Their debut album was a milestone for the local scene: first of all, it marked the beginning of a new era for rap music collectives, as no one of them had released an high-profile record before (they had only some albums released by Kazik, as a spin-off from Kult, or by superstar Liroy, who approached the genre with a trivial, commercial mood).

On the contrary, on "Księga Tajemnicza" Polish rap was expressing for the first time an extreme, dark, experimental vision of life and music. Its beats and arrangements are amazing, absorbing industrial noise, dissonant samples, noir strings, and sharp synthesizers. Voices are crazy and furious, often changing mood like if they were part of a stream of consciousness.

The album enjoyed a strong cult following, selling over 100.000 copies, and today Kaliber 44 is commonly regarded as the most important Polish rap group ever.

 

Po pierwsze - album bardzo trudny w odbiorze dla przeciętnego słuchacza. Po drugie - jedna z najważniejszych płyt w historii polskiej fonografii. Płyta otoczona niemal mistycznym kultem za sprawą trójki chłopaków z Katowic. Mag Magik I, Lord MM dAb i Ś.P. Brat Joka (oryginalna pisownia z tamtych czasów) dali do zrozumienia Polakom, że i u nas można robić rap inny niż hajs, dziwki itp. Pokazali czym jest psycho-rap.

Warstwa tekstowa jest bardzo mroczna i tajemnicza. Teksty oscylują wokół palenia marihuany, śmierci, strachu. Liryka była inspirowana widzeniem księdza Piotra z "Dziadów" Adama Mickiewicza, stąd się wzięła także nazwa zespołu:

    "Nad ludy i nad króle podniesiony;
    Na trzech stoi koronach, a sam bez korony;
    A życie jego – trud trudów,
    A imię jego – lud ludów;
    Z matki obcej, krew jego dawne bohatery,
    A imię jego czterdzieści i cztery."

Kolejne inspiracje należy szukać w paleniu marihuany. Niemalże w każdym z trzynastu tekstów na płycie są "peany" na ten temat. Dla przeciwników tej używki jest to niemalże odrzucenie od albumu, jednak nie ma tu namawiania do odurzania się (patrz: HG). "Bierz mój miecz i masz" to nic innego jak utwór o najprzyjemniejszej czynności w życiu: o seksie. Wszyscy trzej MC opowiadają o tym ze swojej perspektywy, rymy są brutalne, także mogą odrzucać. Jeśli chcesz poczuć strach - polecam Ci kawałek numer 5 - "Psychoza". Zgaś światło w pokoju i słuchaj. Podobnie ma się rzecz z "Usłysz mój głos" czy "Do boju Zakon Marii". Cała płyta jest utrzymana w takim klimacie, o czym już wspominałem na początku. Beaty dopełniają tylko "mrok".

Muzyka jest prosta - została stworzona za pomocą komputera Amiga. Nie ma tutaj technicznych nowinek, są zwykłe proste melodie, aczkolwiek chwytające i zatrzymujące nas na dłużej. Idealnie wkomponowuje się w teksty raperów. Moi faworyci to "+ i -" oraz "Bierz mój miecz i masz". Reasumując, obowiązkowa rzecz dla każdego słuchacza. ---Dawid, raporthh.blogspot.com

download:   uploaded anonfiles mega 4shared mixturecloud yandex mediafire ziddu

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 337 guests
Content View Hits : 228367524