Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Habakuk Habakuk ‎– A Ty Siej. Piosenki Jacka Kaczmarskiego (2007)

Habakuk ‎– A Ty Siej. Piosenki Jacka Kaczmarskiego (2007)

User Rating: / 0
PoorBest 

Habakuk ‎– A Ty Siej. Piosenki Jacka Kaczmarskiego (2007)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Arka Noego 	4:17
2 	Niech... 	4:25
3 	Dylan 	3:19
4 	Wędrówka Z Cieniem 	3:58
5 	Pijak 	4:27
6 	Konfesjonał 	3:37
7 	Karmaniola 	3:08
8 	Antylitania Na Czasy Przejściowe 	4:16
9 	Krzyk 	4:05
10 	Źródło 	3:41
11 	Krajobraz Po Uczcie 	3:54
12 	Modlitwa O Wschodzie Słońca 	9:19
13 	Mury 	4:19

Accordion – Ania Witczak (tracks: 12), Jarek Bester* (tracks: 4, 9)
Alto Saxophone, Baritone Saxophone, Bass Clarinet, Bass Flute – Mateusz Pospieszalski (tracks: 1, 2, 4-6, 9-12)
Backing Vocals – Anna Mrożek (tracks: 3, 9), Zuzia Iwańska* (tracks: 3, 9)
Bass Guitar – Wojciech Cyndecki
Electric Guitar, Vocals, Programmed By, Acoustic Guitar – Krzysztof Niedźwiecki
Harmonica – Adam Celiński (tracks: 3)
Organ, Electric Piano, Keyboards, Accordion – Marek Makles
Percussion – Jaromir Puszek, Piotr "Jackson" Wolski (tracks: 1-4, 6, 8-13)
Trumpet, Tuba – Ziut Gralak* (tracks: 1, 2, 4-6, 9-12)
Vocals – Ania Witczak (tracks: 2, 9, 10, 12), Jurek Mercik (tracks: 3, 9, 12), Patrycja Kaczmarska (tracks: 10, 12),
 Muniek Staszczyk (tracks: 7, 11)
Vocals, Electric Guitar, Programmed By – Wojciech Turbiarz 

 

Wyobraźmy sobie taki oto miks: z jednej strony mężczyzna w okularach, z gitarą, śpiewający własne teksty poetyckie, z drugiej żywiołowy zespół młodzieżowy, wykonujący muzykę kojarzoną z gorącą Jamajką i dredami. Niemożliwe?

9 marca br. na rynku pojawił się nowy album znanego przedstawiciela polskiej sceny reggae – zespołu Habakuk pt. „A Ty siej. Piosenki Jacka Kaczmarskiego”. Jego wydanie zbiegło się w czasie z przypadającą na 22 marca 50. rocznicą urodzin zmarłego w 2004 roku barda. Skąd wziął się taki pomysł? Jego autorem był Paweł Potoroczyn, działacz polonijny, z inicjatywy którego powstały takie projekty muzyczne, jak „Makowicz vs. Możdżer At The Carnegie Hall” oraz „Republique – Grzegorz Ciechowski” Kwartetu Śląskiego. Tym razem Potoroczyn zaproponował nagranie piosenek Kaczmarskiego w modnej stylistyce reggae. Pomysł zrealizowała częstochowska formacja.

Zespół zaprosił do współpracy m.in. Muńka Staszczyka, Mateusza Pospieszalskiego, Antoniego „Ziuta” Gralaka, Annę Witczak (z zespołu Dikanda), Jerzego Mercika, Jarka Bestera (Crakow Klezmer Band), a także córkę Kaczmarskiego – Patrycję. Nagrano ponownie trzynaście utworów barda: od najbardziej popularnych, takich jak „Mury” czy „Źródło”, do tych znanych głównie fanom twórczości poety.

Muzycznie płyta została zaaranżowana w typowej stylistyce reggae: skoczny rytm, charakterystyczna gra perkusji przeplatana dźwiękami elektronicznymi i sekcją dętą. Do tego wokal z pogranicza śpiewu i melorecytacji. Przyznać trzeba, że niektóre utwory swoją wymową i kompozycją doskonale odnalazły się w tym klimacie – „Bob Dylan” brzmi jeszcze bardziej hultajsko, a „Arka Noego” równie majestatycznie. Utwór „Niech”, z którego pochodzi motto tytułowe płyty „A Ty siej”, dzięki nowej aranżacji nabrał charakteru manifestu reggae.

Jakie są mocne strony tego albumu? Szczególnie wartych polecenia jest kilka utworów, przede wszystkim wspomniana już „Arka Noego”, „Źródło”, „Antylitania na czasy przejściowe” i „Pijak”. Mnie osobiście przypadł do gustu jeden z moich ulubionych utworów Kaczmarskiego – „Bob Dylan”, z bardzo wyrazistą i wpasowaną w klimat frazą „żeby płynąć na przekór przestrzeni…”.

Jacek Kaczmarski 1982 r. (właśc. prof. Bożena Werbart – www.kaczmarski.art.pl) Jednak są i słabsze punkty. Piosenki, takie jak „Konfesjonał”, „Modlitwa o wschodzie słońca” czy „Krzyk”, wypadły słabo i bez wyrazu. Również kultowe „Mury” (wybrane zresztą jako singiel promujący album) brzmią raczej niemrawo i rozczarowują. Potwierdziła się stara prawda dotycząca coverów, które najczęściej nie dorównują oryginałom.

Ocenienie albumu „A Ty siej” jest trudne. Jacek Kaczmarski ma wielu zagorzałych fanów, często dość konserwatywnych. Jednocześnie w świadomości społecznej poeta widziany jest jako śpiewak czasów komuny i bard Solidarności. Jego piosenki zagrane w stylistyce reggae gryzą się z tym wizerunkiem. Można o tej płycie powiedzieć zarówno wiele dobrego, jak i złego. Jednak warto się z nią zapoznać, choćby z jednego powodu – płyta Habakuka pokazuje, że teksty Kaczmarskiego i ich przekaz są ponadczasowe i doskonale współgrają z różnymi koncepcjami muzycznymi. ---Tomasz Leszkowicz, histmag.org

download (mp3 @VBR kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 110 guests
Content View Hits : 111587215