Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Ksiezyc Księżyc - Księżyc (1996)

Księżyc - Księżyc (1996)

User Rating: / 1
PoorBest 

Księżyc - Księżyc (1996)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Historyjka 	0:43
2 	Verlaine 1 	2:09
3 	Klepana 	1:43
4 	Klawesynowa 	3:30
5 	Chodź 	1:19
6 	Mijana 	6:04
7 	Zakopana 	4:29
8 	Lalka 	2:58
9 	Śmieszki 	1:58
10 	MM 	2:46
11 	Dychana 	1:52
12 	Ile Ma Lat 	3:36
13 	Verlaine 2 	2:42
14 	Historyjka 	2:20

Accordion, Grand Piano, Synthesizer – Lechosław Polak
Clarinet, Alto Saxophone, Grand Piano, Keyboards – Robert Niziński
Synthesizer [Korg Monopoly] – Wojcek Czern (tracks: 4, 12, 13)
Vocals – Agata Harz
Vocals, Grand Piano – Katarzyna Smoluk
Zither – Wojcek Czern (tracks: 6)

 

Dzieje Księżyca zaczęły się od trójki dziewczyn śpiewających pieśni inspirowane tradycyjną muzyką z Ukrainy, Bułgarii, Polski, Litwy i Białorusi. Agata Harz, Katarzyna Smoluk i Olga Nakonieczna (Ukrainka) wyszły daleko poza proste ludowe śpiewanie.

Po latach Harz mówiła: "[muzycznie] ukształtowały mnie dwie babcie z polsko-białorusko-litewskich kresów, niania z Sudanu, niemiecka część rodziny też była muzykalna. Olga zaszczepiła w nas wrażliwość na ukraińskie melodie i tamtejszą polifonię ludową".

W 1991 roku Księżyc został wyróżniony na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Żeńskie trio wystąpiło tam z towarzyszeniem Leszka Polaka i wykonało po raz pierwszy utwór "Panny" do tekstu Mirona Białoszewskiego. Niespełna rok później do zespołu dołączył Robert Niziński.

W 1992 roku skład zespołu się tymczasowo zmienił – Olga odeszła z grupy, a Leszek wyjechał na dłuższy czas z kraju. W okrojonym czteroosobowym składzie (Agata Harz, Katarzyna Smoluk, Remigiusz Hanaj, Robert Niziński) zespół zagrał osobliwy koncert w opuszczonym kościele Św. Wincentego we Wrocławiu, na zaproszenie Mirka Kocha i na okoliczność wydania kolejnego numeru pisma artystyczno-kulturalnego "Xuxem". Wtedy chyba pojawiło się określenie stylu grupy: "Muzyka dla dziewczynek o oczach jak jeziora". Fragmenty tego występu znalazły się na pierwszym wydawnictwie zespołu – singlu "Nów" wydanym w OBUH Records za sprawą Wojcka Czerna.

Na debiutanckim albumie "Księżyc" z 1996 roku słowiański folk łączy się z psychodelią, muzyka wymyka się podziałom na gatunki. Instrumenty akustyczne, takie jak klarnet i saksofon Nizińskiego czy akordeon Polaka, istnieją na równych prawach z elektroniką (obaj artyści). Hanaj odpowiada za teksty, a nastroje zmieniają się od dawności do dziwności, od melancholii do groteski. Artyści nazywają to muzyką dojrzewania, z całym niepokojem i mocnym przeżywaniem tego okresu ludzkiego życia. Wśród inspiracji wymieniają Meredith Monk, Steve’a Reicha, Arvo Pärta czy Dead Can Dance. ---culture.pl

 

Księżyc has not been active since 1996, but have a cult following thanks to their distinctive, experimental sound which combines vocals, acoustic instruments and tape and is influenced by minimalism, Slavic folk and psychedelia. Their only album is the self-titled “Księżyc” (1996), pressed on vinyl last year in an edition of 500 by the UK’s Penultimate Press, which has generated a great deal of interest and speculation about where and if they will reunite for a live show. Now the secret is out: Unsound 2014. ---unsound.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire uloz.to gett

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 123 guests
Content View Hits : 117426155