Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Osjan Ossian - Ksiega Deszczu Plus (1999)

Ossian - Ksiega Deszczu Plus (1999)

User Rating: / 0
PoorBest 

Ossian - Księga Deszczu Plus (1999)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Cicho, Cicho Przemawia. Drzewa Słuchają... Trawy... 	0:30
2 	Na Wiosnę, Setki Kwiatów, W Jesieni Księżyc Żniwny, W Lecie Powiew Rzeźwiący,
 W Zimie Śnieg Będzie Ci Towarzyszył. Gdy Rzeczy Bezużyteczne Nie Plączą Się W Twoim Umyśle,
  Każda Pora Roku Jest Dla Ciebie Dobra. 	5:25
3 	Wieczna Pielgrzymka 	13:34
4 	Bębny 	2:53
5 	Księga Deszczu VI 	14:04
6 	Mozolnie Dźwiga Się W Górę Katedra Wiosny. 	5:03
	Supplement:
7 	Wprowadzenie 	5:02
8 	Ksiega Deszczu 	13:02

Jacek Ostaszewski - flute, dholak
Marek Jackowski - guitars, drums
Tomasz Holuj - tabla, gongs, percussion

 

Do dziś wiele osób myśli, że to debiut Osjan. I na dobrą sprawę, mógłby za taki uchodzić, bo w sumie po raz pierwszy ta cudowna muzyka wypełniła dwie strony czarnego krążka. Osjan (a w zasadzie wtedy jeszcze Ossian) przedstawił nam tu pełnię swoich możliwości. Oczywiście należy dodać, że album był nagrywany na żywo, co z jednej strony stwarzało muzykom pełne pole do improwizacji, z drugiej mogło im zapewnić długi ciąg pomyłek. Jest to z całą pewnością jeden z najlepszych albumów, jakie kiedykolwiek zostały nagrane w tym kraju. A z cała pewnością jeden z najbardziej oryginalnych. A przecież, tak na dobrą sprawę nic na to nie powinno wskazywać. Tylko 3 muzyków na scenie a każdy z nich posługujący się najprostszymi instrumentami. Flety proste, gitara 12 strunowa, kilka przeszkadzajek i to wszystko. Niby mało. Ale wystarczy rzut oka na okładkę, i już można dojść do wniosku, że pod takimi tytułami nie mogą się kryć zwykłe piosenki.

Nie do końca wiem, do jakiego gatunku muzycznego można by zapisać Osjan. Niektórzy mówią, że to etno/folk. Dla mnie ich twórczość nie mieści się w tej kategorii, a ta płyta zdaję się potwierdzać moje zdanie. Instrumentarium jest jak najbardziej folkowe. Z tym się zgodzę. Ale użyte jest w bardzo nietypowy sposób, choć sam nie potrafię zdefiniować na czym ta nietypowość miała by polegać. Kompozycje zawarte na tym albumie są przesiąknięte atmosferą muzyki wschodu, ale nie nawiązują do niej bezpośrednio. Cała struktura jest bardzo dokładnie przemyślana, choć są to w głównej mierze improwizacje. Dźwięk rodzi się tu z ciszy i z wewnętrznej potrzeby muzyka. Raz głośno i hałaśliwie na rozpoczęcie i zakończenie, innym razem cicho i spokojnie jak w VI Rozdziale Księgi Deszczu. Każdy instrument ma swój czas. Gitara gra długą partię na pierwszej stronie płyty, na drugiej mamy popis Ostaszewskiego i jeden z najpiękniejszych motywów zagranych na flecie jakie dane było mi słyszeć. Oczywiście Ostaszewski jest tu główną postacią całego spektaklu, często pozostali muzycy tworzą tylko dla niego tło. W zasadzie ciężko opisać co sie dokładnie dzieje na tej płycie tak minuta po minucie. Po prostu trzeba sięgnąć po tą płytę samemu i zacząć słuchać tych Ksiąg Osjana po swojemu. Tak jakby sobie tego twórcy tych dźwięków zapewne życzyli. Album majstersztyk. 5/5.

Tak właśnie mi się teraz przypomniało, że muzycy Osjan określają swoją twórczość mianem 'Muzyka Fruwającej Ryby'... Chyba coś w tym jest... ---Rafał Ziemba, progrock.org.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire uloz.to gett

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 647 guests
Content View Hits : 105471093