Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music De Press De Press ‎– 3 Potocki (1991)

De Press ‎– 3 Potocki (1991)

User Rating: / 0
PoorBest 

De Press ‎– 3 Potocki (1991)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


1 	Østavind 	0:36
2 	Serce 	3:34
3 	Zmora 	2:57
4 	Frajerecka 	3:09
5 	Ogrodnik 	1:19
6 	3 Potocki 	3:49
7 	Fantazyjo 	2:51
8 	Bo Jo Cie Kochom 	3:12
9 	Cy Bocycie Świnty Ojce 	3:43
10 	Men At Work 	3:18
11 	Lelija 	2:53
12 	Kis Me Rusia 	2:27
13 	East Block-2-Step 	3:04

Bass [Bas], Vocals [Śpiew], Bells [Dzwonki] – Andrzej Dziubek Nebb
Drums [Bębny], Percussion [Perkusja], Drum Machine [Automat Perkusyjny], Vocals [Śpiew] – Ola Snortheim
Guitar [Gitara], Keyboards [Instr. Klawiszowe], Vocals [Śpiew] – Jørn Christensen
Vocals [Śpiew] – Jolka (tracks: 4) 

 

Polsko-norweska grupa bazująca na rocku, w zmiennych składach prowadzona od 1980 roku przez Andrzeja Dziubka-Nebba.

Łącząc punkową niezależność i postindustrialną awangardowość z elementami muzyki ludowej, De Press stała się jedną z najbardziej oryginalnych formacji europejskiego alternatywnego rocka lat 80.

Basista, wokalista, kompozytor i autor tekstów Andrzej Dziubek urodził się w Jabłonce na Orawie 14 czerwca 1954. W szkole podstawowej śpiewał i tańczył w zespole folklorystycznym Małe Podhale, później grał też na gitarze w amatorskich zespołach rockowych (m.in. Lotony). W grudniu 1970 przedostaje się z Polski przez "zieloną granicę" do Czechosłowacji, a następnie do Austrii. Pracując jako stolarz w austriackim obozie dla uchodźców traci trzy palce lewej ręki. Wkrótce za sprawą jednej z organizacji charytatywnych wyjeżdża do Norwegii, osiedla się w Oslo i niebawem podejmuje studia na Akademii Sztuk Pięknych. Po otrzymaniu obywatelstwa zmienia oficjalnie nazwisko na Andrzej Nebb.

W 1980 roku, zainspirowany wszechobecnym punk rockiem, zakłada De Press wspólnie z Jørnem Christensenem i Ola Snortheimem. Muzyka grupy w nowatorski sposób łączy punkową dynamikę z polskim, góralskim folklorem, nie unikając politycznego, antykomunistycznego zaangażowania. Debiutancki album Block To Block (1981) zostaje uznany najlepszą rockową płytą powstałą w Norwegii w XX stuleciu, zyskując uznanie i popularność. Kolejna płyta Product z 1982 roku zdradza inspiracje "zimną falą" spod znaku Joy Division. Rok później pojawia się The Other Side, zawierająca niepublikowane nagrania studyjne i koncertowe. Wkrótce potem De Press zawiesza działalność, zaś Dziubek-Nebb zakłada zdecydowanie bardziej awangardowo-industrialną formację Holy Toy.

Reaktywacja De Press w oryginalnym składzie następuje w 1989. Rok później grupa wydaje płytę Bolshov Trio, w 1991 wznowioną - już oficjalnie - w Polsce jako 3 Potocki. Polskie wydanie albumu spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem i popularnością w rodzinnym kraju, grupa intensywnie koncertuje, zaś utwory Bo jo cie kochom i Cy bocycie Świynty Ojce stają się przebojami. Kolejne regularnie wydawane płyty eksplorują sprawdzoną formułę sformułowaną na 3 Potocki - śpiewne góralskie melodie ubrane w dynamiczne, ostre, postpunkowe brzmienie. ---Maciej Sienkiewicz, culture.pl

download (mp3 @256 kbs):

yandex mediafire ulozto gett

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 323 guests
Content View Hits : 117525556