Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Browar Żywiec Browar Żywiec ‎– Jaworzyna (1989)

Browar Żywiec ‎– Jaworzyna (1989)

User Rating: / 0
PoorBest 

Browar Żywiec ‎– Jaworzyna (1989)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


A1 	Nie Chodź Tam 	3:19
A2 	Ballada O Róży 	2:44
A3 	Powrót 	2:28
A4 	Ballada Listopadowa 	2:23
A5 	Panna Kminkowa 	3:50
A6 	Wróżby Wiosenne 	2:40
A7 	Stara Muzyka 	2:53
A8 	Zawstydzenie 	2:30
A9 	Wieczór 	4:18
B10 	Niespokojne Morze 	3:13
B11 	W Leśniczówce 	3:31
B12 	Jaworzyna 	2:48
B13 	Wielki Wóz 	3:31
B14 	Niebieski Rejs 	2:50
B15 	Sierpniowy Deszcz 	3:05
B16 	Droga 	5:27

Acoustic Guitar – Remigiusz Dyduła
Vocals – Elżbieta Lech
Vocals, Acoustic Guitar – Jerzy Reiser
Vocals, Acoustic Guitar, Bass Guitar – Marek Nowak, Marek Pampuch 

 

Zespół "Browar Żywiec" stworzyli na początku lat 70-tych studenci Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Była to właściwie grupa przyjaciół, których połączyło wspólne zamiłowanie do gór, szlaków, wspólnego wędrowania i wspólnego muzykowania przy ognisku, na rajdzie, w schronisku.

Sama nazwa "Browar Żywiec" powstała spontanicznie na jednym z rajdów Politechniki Krakowskiej, który to rajd kończył się w Milówce w Beskidzie Żywieckim. W tamtych czasach, w latach 70-tych, piwo żywieckie było synonimem czegoś doskonałego, niepowtarzalnego, nobilitującego i niestety bardzo trudno osiągalnego. Ale akurat wtedy w Milówce było go pod dostatkiem, co znakomicie pomogło w dyskusji nad wyborem nazwy dla zespołu.

Przez "Browar Żywiec" przewinęło się wiele osób połączonych wspólna pasją. Założycielami grupy byli: Jurek Stadnicki, Marek Pampuch i Remigiusz Dyduła (Remik). Bardzo szybko dołączyli do nich: Ela Lech (obecnie Unarska) i Jurek Reiser. Ta ostatnia trójka - Ela, Remik i Jurek Reiser - stworzyła już na stałe "trzon" zespołu. Z "Browarem Żywiec" występowali również w różnych okresach: Jurek Machaj, Wojtek Młotkowski, Ewa Jonczyk (obecnie Zajdek), Andrzej Lelek, Stefan Majcherek, Marek Nowak, Krzyś Żarczyński, Wojtek Wach, Marek Archamowicz, Agnieszka Gutkowska, a w 2004 dołączył Marek Młynek - również absolwent Budownictwa Lądowego PK.

W początkowym okresie "Browar Żywiec" wykonywał piosenki o charakterze folkloru rajdowego (za utwór "Rajdowy Raj" zespół dostał nagrodę dziennikarzy w Szklarskiej Porębie w 1974 r.). Był to czas słynnych Rajdów Politechniki Krakowskiej, wspólnych śpiewań rajdowych - bardzo biesiadnych, kpiarskich, na luzie i z przymrużeniem oka. Z tego okresu pochodzą piosenki: "Rajdowy Raj" (wspomniany wcześniej), "Zabraknie ci sił", "Rajd Politechniki", "Bimbaj na potęgę". Dwie ostatnie piosenki pochodzą z repertuaru słynnej grupy rajdowej z lat 70-tych - "Zachodnia Ukraina". Po latach Ela przyznała się, że miała poważne obawy przed zbrataniem się z grupą "Browar Żywiec", gdyż towarzystwo było nie tylko długowłose, brodate i ubrane "schludnie inaczej", ale na dodatek głośno biesiadujące i to nie tylko przy piwie. Ela jednak postanowiła wtedy w latach 70-tych "zaryzykować" i jak się potem okazało "nie taki diabeł straszny..."

Od 1975 roku pod wpływem Jurka Reisera repertuar grupy wyraźnie zmienił się i zaczął zmierzać w kierunku "krainy łagodności". Wtedy to, w drugiej połowie lat 70-tych powstały najbardziej znane i do dzisiaj śpiewane utwory takie jak: "Jaworzyna", "Sierpniowy deszcz", "Wróżby wiosenne", "Niespokojne morze", "Nie chodź tam", "Wieczór". Od zespołu odłączył się wtedy Jurek Stadnicki, znalazł własną drogę artystyczna i życiową. Obecnie Jurek mieszka w Jaworkach koło Szczawnicy, jest przewodnikiem pienińskim, pisze wiersze, wydał osiem tomików poezji, również komponuje i śpiewa liryczne ballady.

W latach 80-tych i 90-tych zespół występował sporadycznie. Członkowie zespołu pozakładali rodziny, zajęli się praca zawodową i niestety nie mogli zbyt dużo czasu poświęcać turystycznym śpiewankom. Mimo licznych zajęć udało się jednak zespołowi w 1989 roku wydać kasetę "Jaworzyna" - dzięki pomocy ekipy z krakowskiego Teatru Stu. W roku 2003 nastąpiło pewne zwiększenie aktywności zespołu. Jurek Reiser powrócił do pisania, komponowania. Wtedy powstały takie utwory jak: "Księga życia", "Nasza Jaworzyna", "Miłość", "Pod powiekami". Do Eli, Jurka i Remika dołączyli wtedy: Marek Młynek, Agnieszka Gutkowska, Marek Archamowicz.

W 2005 roku Zespół Browar Żywiec nagrał swą jedyna płytę "Nasza Jaworzyna" wydaną przez firmę "Dekart" - wydaną dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Doroty Kochanowskiej i Doroty Kuriaty (za co Zespół jest im niezmiernie wdzięczny). ---zespolbrowarzywiec.pl

download (mp3 @320 kbs):

yandex mediafire ulozto gett bayfiles

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 277 guests
Content View Hits : 230639175