Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Stan Borys Stan Borys - Ide droga nieznana (2008)

Stan Borys - Ide droga nieznana (2008)

User Rating: / 0
PoorBest 

Stan Borys - Idę drogą nieznaną (2008)

Image could not be displayed. Check browser for compatibility.


01. Ide droga nieznana
02. To ziemia
03. Spacer dzika plaza
04. Wierze drzewom
05. Zostaw mi jeden dzien
06. Studnia bez wody
07. Wiatr od Klimczoka
08. Krzycze przez sen
09. Ballada o dwoch siostrach
10. Chmurami zatanczy sen
11. Wyplakalem oczy niebieskie
12. Listow pozolkla biel
13. Bezmiar wod
14. Ogrod pelen roz
15. Szukam przyjaciela
16. Moj przyjaciel deszcz
17. Wolam cie, wolam cie
18. Chce przy tym byc
19. Poezja
20. Jaskolka uwieziona

 

Klejnot wokalny. Niepowtarzalny głos, którego najdelikatniejsze niuanse zdradzają przestrzeń gotyckiej katedry, oplatany bogatymi aranżacjami orkiestry w repertuarze, który - choć zalicza się do kanonu muzyki popularnej - zawsze zdradza najwyższe ambicje w zakresie łączenia niekonwencjonalnej muzyki z poetyckim tekstem. Ale Stan Borys (wł. Stan Borys), urodził się w 1941 roku i nie byłby dzieckiem swojego pokolenia, gdyby - na drodze do pieśni artystycznej, która wypełnić miała jego twórczość solową - nie zaliczył ostrej szkoły rhythm & bluesa i rock`n`rolla.

Wokalista był filarem kilku zespołów młodego pokolenia, m.in. Blackout i Bizonów. To właśnie z zespołem Bizony wyśpiewał Stan Borys jeden z najbardziej urokliwych przebojów polskiego big-beatu, Spacer dziką plażą. Niezależnie od nagrań formacji wykonywał także nietypowy - bo jasny i optymistyczny - "protest-song", To ziemia (prezentujemy w naszej kolekcji wersję koncertową z VI KFPP w Opolu w 1968 r.). Natomiast z okresu współpracy z grupą Blackout, datującej się na lata 1965-1967 (to zalążek późniejszego Breakoutu), pochodzi klasyczne R&B, Studnia bez wody. Wokalista był filarem trzech kolejnych zespołów młodego pokolenia: grupy Blackout, Pesymistów i Bizonów. To właśnie z zespołem Bizony wyśpiewał Stan Borys jeden z najbardziej urokliwych przebojów polskiego big-beatu, Spacer dziką plażą. Z tą samą formacją nagrał także nietypowy - bo jasny i optymistyczny - protest-song, To ziemia (otwierający naszą kolekcję w wersji koncertowej z VI KFPP w Opolu w 1968 roku). Natomiast z okresu współpracy z grupą Blackout, datującej się na lata 1965-1968 (tu warto przypomnieć, że był to zalążek późniejszego Breakoutu), pochodzi klasyczne R&B, jakim jest Studnia bez wody (z partią gitarową młodego Tadeusza Nalepy).

Już we wczesnych nagraniach, obok fenomenalnych możliwości ekspresyjnych, ujawnił się inny ważny talent Stana Borysa, jakim jest bezbłędne wyczucie poetyckiej frazy wiersza. Nic dziwnego, że w twórczości solowej artysta ten skoncentrował się na wysublimowanych pieśniach artystycznych (ten kierunek zapowiadała pierwsza samodzielna propozycja artysty To ziemia, zaś z nagrań zespołowych, zarejestrowany jeszcze z Bizonami, Wiatr od Klimczoka). Obok znaczących tekstów własnych - wyjątkowy wokalista już na progu kariery dał się poznać jako utalentowany poeta i recytator - Stan Borys sięgnął po wiersze Gałczyńskiego i Broniewskiego, ale przede wszystkim twórców współczesnych: Osieckiej, Stachury oraz malarza, Kazimierza Szemiotha. ---empik.com

download (mp3 @320 kbs):

yandex 4shared mega mediafire zalivalka cloudmailru uplea

 

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 251 guests
Content View Hits : 117048040