Feel the Blues with all that Jazz
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Home Polish Music Skladanki Andrzej Kurylo – Twoje Przeboje (1995)

Andrzej Kurylo – Twoje Przeboje (1995)

User Rating: / 0
PoorBest 

Andrzej Kurylo – Twoje Przeboje (1995)


01. Nie przejdziemy do historii – Krzysztof Klenczon
02. Wita mi – Anna Jantar
03. Z biegiem lat – Skaldowie
04. Ta melancholia – Krystyna Prońko
05. Mały Szu – Bogusław Mec
06. Gdy Ci się przyśnię – Grażyna Świtała
07. Dlaczego wracamy – Irena Santor
08. Pamiętam nas – Urszula Sipińska
09. Muzyka Twoje imię ma – Eleni
10. Dopóki jesteś – Skaldowie
11. Już zapominam cię jak sen – Jerzy Rybiński
12. W tym domu straszy – Homo Homini
13. Są takie dni w tygodniu – Urszula Sipińska
14. Życie z klocków lego – Andrzej Rybiński
15. Gdzie nie spojrzę – wszędzie Ty – Anna Jantar
16. Chce wyjechać na wieś – Urszula Sipińska
17. Wiara przenosi góry – Irena Santor
18. Wieczór już – Zbigniew Wodecki
19. Do widzenia Bye, Bye, Bye – Vox

 

Ur. 2.10.1943, szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Cieplicach Śląskich u podnóża Karkonoszy. W czasach licealnych uprawiał sport, był nieźle zapowiadającym się biegaczem narciarskim w MKS Chojnik ( m.in. mistrzostwo Dolnego Śląska na 6 km.), grał w koszykówkę i w tenisa. Sentyment do rodzinnych gór pozostał mu do dzisiaj. W 1960r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytety Wrocławskiego. Ciekawość świata i chroniczny brak pieniędzy sprawiły, że imał się różnych zajęć, nie tylko naukowych i artystycznych. Obok przynależności do ST „Kalambur” rozładowywał węgiel, mył szyby w studenckiej spółdzielni „Bratniak” aż wreszcie z Edwardem Lubaszenko, wówczas studentem medycyny, podłapali sprzątanie po remoncie wieży uniwersyteckiej. Wspomina, jak z radością krzyczał, ubrany w roboczą kufajkę, ciągnąc linę bloczka „ Edek, kurwa, podaj wiadereczko z wapienkiem”, gdy cały jego rok maszerował na wykład. Czas remontu umilany był śpiewaniem, głównie w obcych językach, w którym prym wiódł Edward L. – po wielu namowach ( nie chciał zrezygnować z treningów bokserskich) dał się zaciągnąć do Kalamburu, który okazał się być odskocznią do jego kariery aktorskiej i reżyserskiej.

Andrzej, zetknąwszy się w ten sposób nie tylko z piosenką studencką, zaczął sam próbować swoich sił w pisaniu tekstów i to od razu z powodzeniem – utwór „Nie pojadę z Tobą na wieś” ( kompozycja A.Piechowskiej) otrzymał na Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie główną nagrodę, autora zaś uhonorowaną specjalną nagrodą Pr. III PR. Do dziś z sentymentem wspomina, że nagrodę wręczał mu Kazimierz Rudzki, a Radio „Guliwer”, które otrzymał od Radia, było pierwszym produkowanym w Polsce aparatem czterozakresowym. W tym samym roku ( 1964) jego debiut w Opolu na KFPP przyniósł mu wyróżnienie za „Podzwonne dla Edith Piaf” ( muzyka M.Gołębiowski) brawurowo wykonane przez nagrodzoną również Teresę Tutinas.

Wraz z kompozytorem Bogusławem Klimsą zdobył w następnych latach szereg nagród i wyróżnień na studenckich giełdach i konkursach m.in. za piosenki „Nie mam Ci niczego za złe” i „Piąta pora roku”. Nawiązał też współpracę z Aleksandrem Nowackim, wówczas liderem zespołu „Nastolatki”, która trwa do dzisiaj. Pierwsze wspólne utwory, – „Komu kwitną chabry” i „Gdyby wszystkie kwiaty” ( wyróżnienie Opole’65) okazały się na tyle udane, że wkrótce obaj wkroczyli na rynek zawodowy pisząc kilka piosenek dla bardzo popularnych wówczas Alibabek ( „Gdy zobaczysz mnie w tłumie”, „Tak mi tęskno za polną gruszą”). W tym czasie związał się również z zespołem Romuald i Roman, dla którego powstało około 10 utworów z jego tekstami m.in. „Będziesz panią w moim piekle”, „Gdy towarowy rusza do Indii”, „Gdyby przebaczać mogli wszyscy”, „Wszystko Ci kupiłem” kompozycji R.Runowicza i R.Piaseckiego, a po jego rozpadzie z zespołem Nurt. Owocem tej współpracy był LP tego zespołu, gdzie napisał większość tekstów.

Po skończeniu studiów w 1965r. pracował w Wyższej Szkole Ekonomicznej jako pracownik naukowy – do 1973r. kiedy to zdecydował się objąć kierownictwo literackie Estrady Dolnośląskiej i zostać zawodowym tekściarzem. Pierwszym wielkim przebojem była kompozycja Krzysztofa Klenczona „Nie przejdziemy do historii”. Z tego okresu datuje się jego współpraca z Anną Jantar ( m.in. „Witaj mi”, „Gdzie nie spojrzę wszędzie ty”), Krzysztofem Krawczykiem ( m.in. „Byłaś mi nadzieją”, „Pogubiłem drogi), Eleni ( m.in. „Ballado hej”’ „Muzyka Twoje imię ma”, „Spójrz z dwóch stron”), Jerzym Połomskim ( m.in. „Tak daleko nam do siebie), Haliną Kunicką ( m.in. „Czekaj mnie, wypatruj mnie”), Zbigniewem Wodeckim ( m.in. „Wieczór już”). Pod koniec lat siedemdziesiątych powstały największe przeboje napisane dla Skaldów z Andrzejem Zielińskim ( „Dopóki jesteś”, „Z biegiem lat”) oraz Urszuli Sipińskiej ( „Są takie dni w tygodniu” komp. J.Konrada, „Pamiętam nas” komp. U.Sipińskiej, „Chcę wyjechać na wieś” komp. W.Trzcińskiego, „Płynąć” komp. A.Ellmanna), a także zespołu Homo Homini komp. A.Nowackiego – „W tym domu straszy” ( główna nagroda Opola’76), „Z godziny na godzinę”, „On albo ja”.

Wśród kompozytorów, z którymi pisuje, znajdujemy całą plejadę znakomitości: Piotr Figiel, Jarosław Kukulski, Ryszard Poznakowski, Wojciech Trzciński, Antoni Kopff, Katarzyna Gaertner, Jacek Szczygieł i inni. Z tych lat datują się również dwie główne nagrody na festiwalu w Kołobrzegu m.in. za utwór „Wszystkie barwy lipca” ( muz. B.Klimsa, W.Plaskota).

download:    uploaded 26G ziddu

back

 

Before downloading any file you are required to read and accept the
Terms and Conditions.

If you are an artist or agent, and would like your music removed from this site,
please e-mail us on
abuse@theblues-thatjazz.com
and we will remove them as soon as possible.


Polls
What music genre would you like to find here the most?
 
Now onsite:
  • 238 guests
Content View Hits : 112290532